Usługi adwokackie i ich ceny

Wiele osób zastanawia się, dlaczego usługi prawne, które świadczą adwokaci, są takie drogie. Z jednej strony, nikt z nas nie lubi wygórowanych cen i chciałby rozwiązać swoje problemy ponosząc przy tym jak najniższe możliwe koszty. Czy w przypadku dobrych adwokatów takie nastawienie się sprawdzi? Jak wygląda ten biznes ,,od kuchni”?

Długa i żmudna nauka, czyli jak zaczynają adwokaci

Zanim adwokat rozpocznie wykonywać swój zawód, czeka go naprawdę długa droga. Najpierw studia, potem dokształcanie się, różne kwalifikacje i praktyki w kancelariach. Na tym nie koniec, bo dochodzi nauka języków, którą muszą finansować z własnych środków.

W środowisku prawnym panuje przekonanie, że za dobrą usługę trzeba zapłacić więcej. Dobry prawnik więc to przede wszystkim drogi prawnik. Nie ma co oszukiwać się w tej kwestii. Prawnicy muszą po prostu dostosować się do oczekiwań rzeczywistości i sprostać takim wymaganiom. Pamiętajmy przy tym, że płacąc więcej pieniędzy zapewniamy sobie większe szanse na rozwiązanie naszej sprawy.

Dobry prawnik, czyli dobry wojownik

Adwokat z Katowic, adwokat z Warszawy – takie frazy często wpisują w wyszukiwarkę osoby, które potrzebują konsultacji prawnych od zaraz. Nic dziwnego, bowiem to właśnie tam znajduje się wiele opinii na temat adwokatów z Katowic czy innych miast. Zanim wybierzemy dobrego adwokata, musimy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi przeznaczyć na konsultacje tyle pieniędzy. Niestety ale jak i w każdej branży, także i w tej mogą pojawić się nieuczciwe osoby.

Wykorzystają one naszą trudną sytuację do zdobycia pieniędzy, a później okaże się, że nasza sprawa stoi w miejscu. Zawsze przeznaczmy więc trochę czasu na zapoznanie się z opiniami w internecie: ile wygranych spraw ma nasz adwokat? Jaki jest w stosunku do swoich klientów? Czy można mu zaufać i powierzyć swoje problemy, które zrozumie?

Płacę, czy wymagam – czy słusznie?

Na początku swojej pracy adwokat z Katowic czy innego miasta nie zarabia poważnej sumy pieniędzy mimo, że takie przekonanie panuje. Dopiero po zdobyciu doświadczenia i odpowiedniej wiedzy zaczyna pobierać za konsultację więcej – 200, 300 złotych za kilkunastominutową rozmowę. Czy taka cena ma swoje uzasadnienie?

W cenę, jaką żąda od nas adwokat wpisana jest nie tylko konsultacja. To także wiedza, którą zdobywał latami. To także praca, jaką przeznaczy na nasz problem po godzinach. Pamiętajmy, że pomoc adwokata nie kończy się tylko na konsultacji. Wymieniamy z nim rozmowy telefoniczne, e-maile. To także wymaga czasu i poświęcenia.