Uprawnienia SEP

Stają się coraz popularniejsze, co świadczy o ich przydatności, głównie w karierze zawodowej. Wiele firm deklaruje, że posiadanie przez kandydata uprawnień sep odpowiedniej kategorii, jest niezbędne już na etapie składania aplikacji.

Tymczasem okazuje się, że szkolenie sep po pierwsze nie jest ani zarezerwowane dla wąskiej klasy specjalistów, ani drogie. Zaś korzyści płynące z posiadania stosownych uprawnień nie dotyczą wyłącznie posiadania atrakcyjnej pracy zawodowej.

Kursy SEP

SEP do skrót od nazwy Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która wydaje certyfikaty ukończenia specjalnych kursów. Dokumenty te uznawane są na całym świecie, a konieczność ich posiadania w przypadku obsługi konkretnych urządzeń regulują w Polsce przepisy prawne i BHP.

Jakie szkolenie sep?

Choć nazwa to akronim instytucji zrzeszającej elektryków, kursy sep dotyczą także innych kategorii. Należą do nich:
– energetyka,
– gazownictwo.

Pracodawcy najczęściej wymagają posiadania uprawnień elektrycznych.

Wymagania dla kandydatów

Każdy, kto jest pełnoletni, może zrobić kurs sep uprawnienia bez większych problemów zdobędzie również osoba, która nie posiada fachowej wiedzy. Wszystkiego nauczy się na szkoleniu. Do rozpoczęcia kursu wystarczy wykształcenie podstawowe.

Szkolenie SEP

Trwa zwykle jeden dzień. Najpierw w części teoretycznej uczestnik przyswaja niezbędną wiedzę. Później ustny test weryfikuje jej poziom. Jest to egzamin państwowy, a jego zdanie skutkuje otrzymaniem dyplomu, który określa uzyskane uprawnienia.

SEP uprawnienia

Podział szkoleń kursów sep nie dotyczy wyłącznie tematyki szkoleń. W obrębie poszczególnych kategorii funkcjonują standaryzowane uprawnienia. Można zatem zrobić kurs sep uprawniający do pracy z maszynami do 1kV, a następnie kolejny, który będzie uprawniał do obsługi urządzeń o wyższym napięciu roboczym.

Podsumowanie

Aby zdobyć uprawnia sep należy odbyć stosowny kurs. Zakończony jest on egzaminem państwowym, po którym można otrzymać upragniony certyfikat.

Przed wybraniem właściwego ośrodka szkoleniowego, warto zwrócić uwagę na kategorię oferowanych szkoleń sep. Tym bardziej, jeśli kurs wykonuje się z myślą o pracy na konkretnym stanowisku.

Inwestowanie w siebie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, dlatego kursy sep polecane są również osobom, które po prostu chcą poszerzyć swoją wiedzę dla własnej satysfakcji.