Każda początkująca osoba, która prowadzi bloga, zastanawia się, czy może umieścić na nim każdy obrazek znaleziony w internecie. Niestety, nie wolno tego zrobić ze względu na prawa autorskie. Jedynym wyjątkiem jest recenzja filmu albo książki. Wtedy w ramach prawa cytatu bez problemu można użyć materiału promocyjnego (z podaniem źródła, czyli nazwy dystrybutora albo wydawnictwa). W przypadku innych zdjęć koniecznie trzeba zwracać uwagę na odpowiednią licencję. Gdzie najlepiej znaleźć takie darmowe grafiki?
Konkretna licencja a obrazy bez praw autorskich
Zanim odpowiemy na pytanie zadane we wstępie, najpierw wyjaśnimy, że nawet grafika bez praw autorskich ma swoje ograniczenia. Co to znaczy? Chodzi o to, że nie może być wykorzystywana na wszelkie sposoby. Pod darmową fotografią czy rysunkiem jest bowiem zamieszczony dokładny opis dotyczący zgody autora. Najczęściej chodzi o określenie o nazwie Creative Commons, pozwalające na użycie obrazków do celów prywatnych (niekomercyjnych). Licencja CC ma jednak cztery główne warunki. Można je rozpoznać po oznaczeniach w formie loga. Człowiek na białym tle to uznanie autorstwa – wtedy wolno kopiować i publikować darmowe grafiki, ale należy pamiętać o przywołaniu nazwiska autora. Nie trzeba natomiast tego robić, jeśli mamy do czynienia z przekreślonym symbolem dolara albo znakiem równości.
Grafika bez praw autorskich – banki zdjęć
Wyjaśnijmy zatem, skąd można pobrać darmowe zdjęcia objęte powyższą licencją. Niektórzy pomyślą, że wystarczy wyszukiwarka Google Grafika, ale jest lepsze rozwiązanie. Mowa o bankach zdjęć, które udostępniają przeróżna obrazy bez praw autorskich. Takich serwisów jest bardzo dużo, ale w tym artykule wymienimy trzy przykładowe, popularne banki z rozbudowanymi bazami zdjęć.
Na początek warto skorzystać biblioteki, jaką oferuje Freepik. To miejsce, gdzie poza typowymi fotosami, znajdziemy także barwną grafikę wektorową oraz ikony. Świetna jest również witryna internetowa Pixabay udostępniająca pliki graficzne w bardzo wysokiej rozdzielczości. Warto również zajrzeć na Unsplash, czyli na stronę, której zaletą jest np. dobre i odpowiednie tagowanie (katalogowanie) przez autorów. Jak więc widać, właściciele blogów, nie muszą martwić się o to, że nie będą mogli odnaleźć pasujących do danej tematyki darmowych obrazków.