Cv dla studenta

Według obiegowych opinii w obecnym czasie można znaleźć pracę szybko i łatwo. Wbrew pozorom nie jest to tak proste i przyjemne. Oczywiście są grupy zawodowe, które są zasypywane propozycjami pracy na każdym kroku. Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia. Dotyczy to przede wszystkim osób młodych, po studiach i bez doświadczenia.

Jak napisać cv dla studenta?

Wielu studentów ma dylemat z pisaniem CV, ponieważ uważają, że jeśli nie mają żadnych doświadczeń, nie mogą wpisać nic do swojego życiorysu.

Jest to jednak błędne założenie, które należy obalać. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, że każdy kiedyś zaczynał pracę zawodową. Trudno wymagać od studenta kilkunastu lat doświadczenia. Poza tym CV to forma zgłoszenia do pracy, w którym można umieścić wiele informacji na swój temat.

Od czego zacząć?

W CV dla studenta powinny się znaleźć przede wszystkim podstawowe dane osobowe, tak aby można się było skontaktować lub przesłać mail z informacjami o rekrutacji. Dodatkowo trzeba umieścić informacje o skończonej szkole lub roku studiów, jeśli nauka nadal trwa.

Obecnie zgodnie z przepisami RODO pracodawcy nie mają prawa wymagać zdjęcia w CV. Jeśli jednak kandydat chce je umieścić, warto zadbać o to, by było one profesjonalne.Zdjęcia z wakacji czy w śmiesznych pozach wywołują uśmiech rekrutera, ale nie wpłyną na decyzję o zaproszeniu na rozmowę.

O czym warto pamiętać?

Wydawać by się mogło, że każdy wie jak napisać cv. Wielu studentów ma z tym jednak problem, właśnie ze względu na wspomniany brak doświadczeń. Dlatego tak istotne jest wpisanie rzeczy, które nie są na pierwszy rzut oka tak oczywiste.

Chodzi tu przede wszystkim o zainteresowania i wszelkiego rodzaju aktywności. Ważne jest umieszczenie w CV informacji o udziale w konkursach czy olimpiadach, zaangażowanie w kwestie społeczne, wolontariat, członkostwo w kołach naukowych, organizacjach czy stowarzyszeniach.

Można umieścić również informacje o pracach dodatkowych, na przykład podczas wakacji czy odbytych praktykach zawodowych.

Ważne, aby przekonać potencjalnego pracodawcę, że podczas studiów, oprócz nauki, kandydat podejmował inne działania, mające na celu zdobycie doświadczeń i rozwój nowych umiejętności.

Doradcy kariery służą pomocą.

Studenci, którzy zupełnie nie wiedzą jak napisać cv, mogą zgłosić się o pomoc do profesjonalistów. Wiele uczelni ma biura karier, w których można uzyskać wszelką pomoc związaną z poszukiwaniem pracy, pisaniem dokumentów.

W biurach można też znaleźć oferty praktyk i staży i prac dorywczych.