Proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie – najważniejsze informacje!

XXI wiek stawia na pewno przed nami naprawdę wiele dość trudnych zadań.Jednym z nich jest zarządzanie firmą a konkretniej – podejmowanie właściwych decyzji biznesowych. Jak wygląda od strony psychologicznej taki proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie? Jak się nauczyć podejmowania decyzji? O tym wszystkim powiemy poniżej.

Psychologia podejmowania decyzji

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z faktu, że sam proces podejmowania decyzji został dość dobrze przebadany. I bez względu na to, czy jest to proces podejmowania decyzji zakupu czy jakiejkolwiek innej, wygląda on dość podobnie. Najpierw zdajemy sobie sprawę z problemu, potem szukamy wszelkich możliwych rozwiązań, oceniamy je, aż w końcu wybieramy to, które uznamy za najlepsze.

Brzmi to dość prosto prawda? Niemniej jednak proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie, które naprawdę będą dobre, już wcale nie jest takie proste. Na każdym etapie bowiem w grę wchodzi naprawdę wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę.

Analiza podejmowania decyzji z przedsiębiorstwie

Zacznijmy od początku. Wyobraźmy sobie, że zarządzamy średnią firmą produkującą śmieszne koszulki. Zauważamy, że sprzedaż ostatnio jakoś nam spadła. I teraz trzeba dobrze zdefiniować problem – czy odpowiedzialny jest może zły, przestarzały asortyment, za wysokie ceny, zbyt kiepska jakość, a może brak terminowej realizacji zleceń czy zła reklama?

Załóżmy, że poznaliśmy już problem – to jakie są możliwe rozwiązania? Jak je wartościować? Czy zwykła metoda plusów i minusów wystarczy? Cóż niestety nie za bardzo…

Szkolenie z podejmowania decyzji

To wszystko prowadzi nas do konkretnej konkluzji – a mianowicie warto wybrać się na szkolenie z zakresu podejmowania decyzji. Poznamy tam na pewno wszystkie pytania, technik i strategie, za pomocą których nauczymy się definiować problem, szukać możliwych rozwiązań i odpowiednio dokonać ich analizy.

Warto dodać, że takie szkolenie na pewno poruszy także temat, jakim jest proces podejmowania decyzji zakupu przez klienta. Innymi słowy zrozumiemy, czym kieruje się klient wybierając bądź nie nasz produkt i w jaki sposób możemy wpływać na jego decyzję, przekonując go oczywiście do naszego produktu czy też usługi.