Radca prawny – co może i jak go znaleźć?

Radca prawny jest specjalistą, którego usługi znaleźć można praktycznie w każdym mieście. To dobra sytuacja dla zainteresowanych nimi klientów, obecnie bowiem może on wykonywać znacznie więcej czynności niż jeszcze kilka lat temu.

W czym może pomóc radca prawny?

Radca prawny ma dość szerokie możliwości działania. W ramach swoich uprawnień ma prawo reprezentować klientów przed sądem, obecnie także w postępowaniach karnych czy karnoskarbowych. Ponadto może udzielać porad prawnych, wydawać opinie czy nawet ekspertyzy. Oczywiście w każdej chwili może także pomóc w sporządzeniu odpowiedniej umowy czy też przejrzeniu jej pod kątem zawartych w niej paragrafów. Na pewno warto korzystać z usług radców w każdej sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości natury prawnej.

Czym się różni radca od adwokata?

Radca prawny nie ma możliwości reprezentowania klientów w kliku sytuacjach, który są dokładnie wskazane w ustawach. Ponieważ jednak przepisy ciągle się zmieniają, być może w niedługim czasie zyskają oni takie same uprawnienia jak adwokaci. Największą różnicą jest to, iż adwokat może pracować jedynie w oparciu o umowę cywilnoprawną, zaś radca prawny poza taką umowę może być także zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Dlatego też wiele dużych firm, aby mieć zawsze pod ręką fachowca od spraw natury prawnej decyduje się właśnie na zatrudnienie radców, którzy będą im służyć swoją wiedzą i doświadczeniem.

Gdzie znaleźć dobrego radcę prawnego?

Obecnie wyszukanie wielu fachowców, w tym także radców prawnych nie jest trudne. Z duża pomocą przychodzi tutaj Internet, w którym bardzo szeroko się oni ogłaszają, aby dotrzeć na jak największej liczby potencjalnych klientów. Ponadto klienci, którzy poszukują takich profesjonalistów niezwykle często zanim podejmą decyzję o wyborze konkretnego decydują się na to, aby popytać znajomych. Dobra renoma na rynku jest bowiem najlepszą formą reklamy i bardzo często sprawia, że radcowie mogą liczyć na rosnącą liczbę zainteresowanych osób. W wielu przypadkach o tym, że klienci korzystają z usług danego radcy prawnego decyduje to, czy jest on w stanie zająć się ich sprawą. Szczególnie gdy mowa o takich jak reprezentacja przed sądem, gdzie w grę wchodzą terminy rozpraw.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant