Korzyści ze współpracy z biurem księgowym

Prowadzenie księgowości jest zajęciem pracochłonnych, dlatego wielu przedsiębiorców dużych, średnich i małych firm decyduje się na powierzenie tego zadania biurom księgowym. Dzięki temu zrzucają z siebie część odpowiedzialności za prowadzenie księgowości własnej firmy i zyskują czas wolny.

Co oferuje biuro księgowe?

Usługi księgowe najogólniej można podzielić na: księgowo-podatkowe, kadrowo-płacowe i finansowo-doradcze.

W ramach usług księgowo-finansowych prowadzona jest księga rachunkowa oraz księga przychodów i rozchodów, czyli bieżąca ewidencja, miesięczne bądź kwartalne rozliczenie podatku dochodowego, sporządzanie sprawozdań statystycznych do GUS. Obliczany jest ryczałt od przychodów ewidencyjnych, przygotowywane są rejestry VAT, rozliczany jest ZUS. Sporządzane są również deklaracje podatkowe, deklaracje PCC od umów cywilno-prawnych, a także raporty i analizy, które usprawniają zarządzanie firmą.

Usługi kadrowo-płacowe obejmują przygotowywanie umów o pracę i umów cywilnoprawnych oraz prowadzenie akt osobowych pracowników, w tym ustalanie wymiaru urlopu. Biuro zajmuje się również sporządzaniem świadectw pracy oraz zaświadczeń o wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Często konieczne jest również przygotowanie list płac wynagrodzeń, ewidencji świadczeń socjalnych, jak również sporządzenie rocznej informacji o dochodach.

Doradztwo finansowo-biznesowe opiera się na udzielaniu pomocy w uzyskaniu kredytu lud dotacji na rozwój działalności gospodarczej. Bywa, że niektóre biura księgowe umożliwiają przechowywanie dokumentów.

Biuro księgowe – Korzyści ze współpracy

Decydują się na współpracę z biurem księgowym, przedsiębiorcy osiągają liczne korzyści m.in.:
– redukują koszty firmy
– mają możliwość koncentrowania się głównie na działalności firmy
– oszczędzają czas poświęcony na składanie wyjaśnień instytucjom fiskalnym
– mają gwarancję ciągłości pracy
– następuje znaczne ograniczenie odpowiedzialności prawnej
– uzyskują dostęp do nowoczesnych technologii informatycznych z zakresu zarządzania finansami
– zyskują fachową pomoc od wykwalifikowanych księgowych, którzy są na bieżąco z prawem podatkowym, gospodarczym i księgowym.

Dobry księgowy Katowice

W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na usługi rachunkowo-księgowe w Katowicach, dlatego często wpisywanymi frazami w wyszukiwarkach internetowych są „Księgowość w Katowicach” czy dobry księgowy katowice. Spowodowane jest to dobrą koniunkturą gospodarczą, która sprzyja powstawianiu nowych firm, zarówno tych małych – jednoosobowych, jak i znacznie większych – spółek handlowych. W związku z tym jest zapotrzebowanie na księgowość w Katowicach, która jest na wysokim poziomie w stosunku do całego kraju.