Co można załatwić w kancelarii notarialnej?

Znalezienie dobrej kancelarii notarialnej to nie problem – każdy notariusz to specjalista pracujący w branży związanej z zawodami zaufania publicznego, który swoją pracę prowadzi w oparciu o przepisy prawa i konkretne regulacje. Kancelaria notarialna to miejsce, w którym można skorzystać z wielu profesjonalnych usług.

Kancelaria notarialna

Notariusz to prawnik, który prowadzi swoją kancelarię notarialną, wykonując zadania zawodowe polegające na kontrolowaniu różnego rodzaju spraw, dzięki czemu zapobiega łamaniu prawa. U notariusza można zatem na przykład podpisać pełnomocnictwo czy spisać testament. W obecności notariusza można zawierać ważne umowy. Notariusz dba o to, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

Ceny usług notariusza

Za usługi notariusza płaci się ściśle określone stawki. Przykładowo potwierdzenie notarialne kserokopii dokumentów za zgodność z oryginałem to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeżeli jednak w obecności notariusza zawiera się umowę kupna-sprzedaży działki czy nieruchomości, opłaty będą dużo wyższe. Przy okazji u notariusza można wnieść wszystkie opłaty ponoszone na przykład z tytułu wzbogacenia się poprzez zakup mieszkania czy domu. Ceny usług notariusza różnią się zatem, natomiast są regulowane przez państwo, a nie przez samego notariusza. Dzięki temu są one takie same w całej Polsce, ściśle uregulowane.

Jak umówić się do notariusza

W jaki sposób umówić się do kancelarii notarialnej? Najlepiej jest wybrać się osobiście i umówić się na konkretny termin. Można też załatwić też telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu kancelarii. Do kancelarii notarialnej warto przychodzić na ściśle umówioną godzinę. Dzięki temu uniknie się długiego oczekiwania, kiedy to u notariusza przebywają inni klienci. Niektóre sprawy u notariusza można załatwić bez osobistego kontaktu z tym specjalistą. W ten sposób można między innymi potwierdzić kserokopię dokumentów za zgodność z oryginałem. Takimi drobnymi usługami w kancelarii notarialnej zwykle zajmuje się sekretarka. Wizyta w kancelarii notarialnej nie wiąże się z żadnym stresem – notariusz czuwa nad prawidłowym przebiegiem różnych czynności, takich jak zawieranie umów, wypisywanie pełnomocnictwa czy spisywanie testamentów.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.