Dlaczego warto wybrać roboty?

Przedsiębiorstwa muszą się ciągle rozwijać. Jeżeli na którymś etapie prowadzenia biznesu okaże się, że nasz rozwój jest zbyt wolny, konkurencja nie zawaha się skorzystać z tej sytuacji i może znacznie wyprzedzić naszą firmę w danej branży. Jedną z najczęstszych innowacji jest wdrożenie robotów.

Dlaczego wdrożenie robotów ma sens?

Generalnie rzecz biorąc, wdrożenie robotów posiada bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest oczywiście zwiększenie wydajności. Poprzez wdrożenie robotów można zmniejszyć czas taktu poszczególnej partii czy sztuki. Idąc dalej, roboty nie potrzebują codziennych przerw przez co można zyskać kolejne minuty. Ponadto, robotów nie ograniczają obostrzenia BHP. Muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone aby nie mogły uszkodzić innych elementów maszyn czy pracowników.

Kolejną zaletą jest wyższa jakość wytwarzanych wyrobów. Zaletą robotów jest to, że programowanie robotów abb pozwala uzyskać standardowy cykl operacji następujących po sobie. W taki sposób osiągamy pracę standaryzowaną, która jest jedną z podstaw dobrej jakości.

Czy są jakieś wady?

Ogólnie rzecz biorąc, same roboty nie posiadają zbyt wielu wad. Jednakże, może okazać się że robot nie jest wystarczająco skuteczny jeżeli zostanie źle dobrany do warunków panujących na hali produkcyjnej. Jest to jednak sprzężone z błędem ludzkim, którym jest złe oszacowanie potrzeb oraz możliwości robota.

Innym przykładem może być niedokładne programowanie robotów abb. Jeżeli robot rozpocznie swoją pracę z nieodpowiednio napisanym programem i nikt w między czasie nie sprawdzi, czy wykonuje swoją pracę prawidłowo, może dojść do sytuacji kiedy cała partia produkcyjna będzie musiała zostać zutylizowana. Jest to jednak kolejny przykład, kiedy to robot jest zależny od człowieka.

Podsumowując, zastosowanie oraz odpowiednie zaprogramowanie robotów to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli wszystko zostanie dobrze przemyślane na etapie wdrożenia. Jeżeli cała inwestycja zostanie dobrze rozplanowana, zostaną dokładnie określone oczekiwania oraz założenia inwestycji można uzyskać bardzo skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu odczujemy dużą poprawę w naszej produkcji. Wdrożenie robotów może być zatem kluczem do sukcesu. Należy jednak pamiętać, że duża w tym rola człowieka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.