Jak przygotować swoją firmę do audytu finansowego

Audyt finansowy to coś, co może spędzić sen z powiek każdemu dyrektorowi finansowemu w firmie czy instytucji. Przepisy finansowe tak często się zmieniają, trzeba zatem trzymać rękę na pulsie i dbać o ich stosowanie w swojej firmie. Aby lepiej przygotować się do corocznego audytu finansowego prowadzonego przez instytucje państwowe, dobrze jest skorzystać z usług firmy realizującej doradztwo finansowe i kontrolę.

Jak przetrwać audyt finansowy w firmie?

Audyt finansowy nie będzie straszny, jeżeli wcześniej firma czy instytucja odpowiednio przygotują się do tego ważnego wydarzenia. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z usług firm zatrudniających biegłych rewidentów finansowych, którzy mogą przeprowadzić zarówno kontrolę dokumentów finansowych i sprawdzić ich zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, jak też przeszkolić pracowników i udzielić im odpowiednich wskazówek i rad. Dzięki temu firma będzie lepiej przygotowana do kontroli finansowej prowadzonej na przykład przez Urząd Skarbowy.

Co daje zamówiony audyt finansowy?

Usługa audytu finansowego to bezpieczeństwo dla firmy o stan jej dokumentów finansowych. To gwarancja wychwycenia wszelkich błędów, które muszą być skorygowane. To wreszcie możliwość uniknięcia bardzo dużych konsekwencji finansowych i kar, które wynikają ze złego prowadzenia finansów. Stawka jest zatem naprawdę bardzo wysoka i inwestycja w zamówiony audyt to tak naprawdę inwestycja w święty spokój. Wszelkie nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentów mogą być wychwycone i szybko skorygowane. Dzięki temu błędy nie będą powtarzane w przyszłości.

Kiedy zlecić audyt finansowy?

Kiedy zamówić audyt finansowy do swojej firmy? Warto zrobić to, gdy wykryło się wszelkie nieprawidłowości w prowadzeniu na przykład dokumentacji finansowej firmy. Dobrze jest też taki audyt zamówić wtedy, gdy korzystało się z różnego rodzaju dotacji i środków na przykład z Funduszy Europejskich. Muszą być one odpowiednio rozliczone i ujęte. Audyt finansowy to również dobra opcja, jeżeli w firmie często zmienia się kadra pracująca w dziale finansowym. Taka kontrola prowadzona z zewnątrz przez osobę zamówioną na potrzeby firmy, to możliwość wychwycenia błędów i skorygowania ich w bezpiecznej atmosferze i przy wsparciu specjalistów, którzy znają się na aktualnych przepisach prawa finansowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC