Palety z tworzywa – dlaczego są lepsze od zwykłych palet?

Palety z tworzywa znacząco różnią się wyglądem od klasycznych, drewnianych. Przede wszystkim wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie, a ponadto są znacznie wytrzymalsze. Dlaczego warto zdecydować się na palety z tworzywa sztucznego?

Podwyższona higiena

Klasyczne palety drewniane ciężko jest wyczyścić. Ich odpowiedniki z tworzywa można bezpiecznie myć oraz dezynfekować za pomocą specjalistycznych środków, co sprawia że są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i wytrzymalsze.

Palety drewniane pozostawione na dworze, na deszczu czy śniegu, ulegają zniszczeniu. Gniją oraz pleśnieją, co może doprowadzić do pogorszenia ich właściwości fizycznych, a także bezpieczeństwa.

Na rynku można znaleźć także tak zwane palety higieniczne, które są przeznaczone do transportu towarów wymagających podniesionych standardów higienicznych. Takie europalety plastikowe znajdą zastosowanie między innymi w przemyśle spożywczym, gdzie ma miejsce pośredni kontakt palety z pożywieniem.

Niższa waga

Drewniane palety w porównaniu z paletami z tworzywa są znacznie lżejsze. To nie tylko usprawnia transport, ale również daje możliwość zwiększenia załadunku dzięki mniejszej masie. Palety z tworzywa są również wygodniejsze w transporcie dla magazynierów.

Ze względu na obniżoną wagę, nie powodują kontuzji u pracowników. Dodatkowo, dzięki mniejszej podatności na uszkodzenia, palety z tworzywa sztucznego stwarzają znacznie mniejsze zagrożenie dla pracowników. Klasyczne, drewniane palety pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą ulec uszkodzeniu, a co za tym idzie – stanowią potencjalne zagrożenie dla pracowników.

Dodatkową zaletą europalet plastikowych jest fakt, że nie chłoną wody, dzięki czemu nie zmieniają swojej masy z upływem czasu. Dzięki temu, nie ma konieczności każdorazowego ważenia palet przed załadunkiem do samochodu dostawczego.

Ekologiczne rozwiązania

Na rynku można znaleźć europalety plastikowe stworzone z materiałów wykorzystywanych wtórnie. To pozwala znacząco ograniczyć ilość śmieci, która jest generowana co roku.

Dzięki takim rozwiązaniom, możliwe jest również wdrożenie tańszych palet – materiał wykorzystywany ponownie pozwala na znaczną oszczędność również po stronie producenta. Dodatkowo, tworzywa sztuczne, z których są produkowane palety, nie zmieniają swoich właściwości fizycznych.