Mięso i wyroby mięsne są bardzo specyficznymi produktami. Łatwo się psują, więc muszą być transportowane i przechowywane w określonych warunkach. Jakie pojemniki na mięso wybrać, aby te wrażliwe produkty były bezpieczne i higienicznie przechowywane?
Do czego służą pojemniki masarskie?
Konieczność zapewnienia produktom mięsnym odpowiednich warunków podczas transportu i przechowywania sprawia, że konieczne są specjalne pojemniki. Muszą one być nie tylko dopuszczone do kontaktu z żywnością, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty, ale także dobrze znosić niską temperaturę.Najczęściej stosowane są pojemniki na mięso wykonane z tworzyw sztucznych. Używa się przede wszystkim specjalnego polietylenu o dużej gęstości. Jest on wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, nie wchodzi w reakcję z żywnością. Bez problemu można go myć i dezynfekować, a przy produkcji mięsnej zachowanie idealnej czystości jest bardzo ważne.
Rodzaje pojemników na mięso
W przemyśle mięsnym wykorzystuje się różnego rodzaju pojemniki plastikowe na mięso. Mogą to być pojemniki szczelne, z których nie będą wypływać płyny wyciekające z surowego mięsa. Dzięki temu pomieszczenia będą czyste.Równie przydatne są też różnego rodzaju skrzynki ze specjalnymi otworami odwadniającymi, które umieszczone są w dolnej części. Sprawiają one, że produkty nie leżą we krwi, wodzie czy solance.Do transportu bardzo przydatne są pojemniki plastikowe na mięso z pokrywami. Dopasowana pokrywa skutecznie zabezpiecza zawartość pojemnika przed wypadnięciem.
Najlepsze pojemniki masarskie, czyli jakie?
Wybór odpowiednich pojemników na mięso powinien być poprzedzony szczegółową analizą potrzeb. Pod uwagę trzeba wziąć to, jak pojemniki mają być wykorzystywane oraz jakie produkty będą w nich przechowywane. Należy też zastanowić się nad odpowiednią wielkością.Do transportu i przechowywania najlepiej wykorzystywać znormalizowane pojemniki, które można układać piętrowo. To pozwoli zoptymalizować wykorzystanie powierzchni transportowej i magazynowej. Bardzo istotna jest jakość pojemników. Powinny one mieć odpowiednie certyfikaty, dopuszczające do kontaktu z żywnością. Warto też postawić na dobrych, sprawdzonych producentów, którzy zapewniają wysoką jakość pojemników.