Jak niszczyć dokumenty samodzielnie w domu?

Wszyscy przechowujemy w domach różne dokumenty i papiery, w których występują nasze dane osobowe bądź inne wrażliwe informacje, które nie powinny dostać się w ręce obcych osób. Są to chociażby faktury, rachunki czy stare umowy. Gdy stają się niepotrzebne, trzeba się ich pozbyć. Jak w takim razie niszczyć dokumenty w domowych warunkach?

Specjalistyczne niszczarki

Jeżeli nie chcemy bawić się w próby spalania dokumentów czy zalewania ich wybielaczami bądź kwasami, czyli substancjami, które nam samym mogłyby zaszkodzić, najlepiej zaopatrzmy się w specjalne urządzenie, które w każdej chwili pomoże nam zniszczyć dokumenty.

Niszczenie dokumentów przy pomocy takich niszczarek to metoda zdecydowanie najwygodniejsza. Jej skuteczność zależy od modelu niszczarki. Powinniśmy dokładnie sprawdzić jej poszczególne parametry i dostosować ją do tego, jak mamy zamiar z niej korzystać.

Namaczanie

Niszczarki są świetne, ale gdybyśmy chcieli usunąć w nich większą ilość dokumentów, musielibyśmy tkwić przy maszynie przez godziny, stopniowo umieszczając w niej kolejne kartki papieru. Alternatywa? Namaczanie dokumentów. Jest to absolutnie najlepsza metoda na pozbycie się dużej ilości zbędnych papierów.

Teoretycznie papier można zniszczyć już poprzez namoczenie go w samej wodzie, jednakże aby efekt był lepszy, do tej wody powinniśmy dodać jakiś silniejszy środek chemiczny, czyli np. wybielacz. Pozostawmy tak dokumenty na całą dobę. Po tym czasie zamieszajmy je i cieszmy się uzyskanymi rezultatami.

Palenie

Tradycyjnie niszczenie dokumentów przeprowadza się natomiast poprzez ich palenie. Ta metoda na pewno działa, a przy tym jest zupełnie darmowa i możliwa do zastosowania niemalże w każdej chwili.

Mimo wszystko akurat z tej techniki powinniśmy korzystać najrzadziej, gdyż raczej nigdy nie pozwoli nam ona na pozbycie się większej ilości papierów. Do tego zabiegu potrzebny jest też duży piec. No i musimy pamiętać, że nie wszystkie nasze materiały z wrażliwymi informacjami mogą ulec spaleniu, dlatego ta metoda nie jest wcale uniwersalna.