Wydruki Kincaid

Zalety druku sublimacyjnego

Współczesny konsument, otoczony ogromem różnorodnych produktów, staje się niezwykle wyczulony na ich jakość. Coraz więcej osób swą uwagę skupia nie tyle na korzystnej cenie, co na jej współmierności do prezentowanej przez dany produkt klasy. W związku z tą tendencją, na producentach spoczywa duża odpowiedzialność za to, aby przedmioty wychodzące z ich fabryk spełniały zwiększone oczekiwania klientów.

Nadruki sublimacyjne synonimem wysokiej jakości

Jeszcze do niedawna nadruki na tkaninach kojarzyły się z młodzieżowymi koszulkami, które noszone były raczej na co dzień, podczas spotkań ze znajomymi, czy też wykorzystywane jako strój sportowy. Obecnie trend ten wszedł na zupełnie nowy, znacznie wyższy poziom, zdobiąc zarówno ubrania bardziej codzienne, jak i eleganckie.

Fakt ten związany jest z tym, że do powszechnego użycia wszedł druk techniką sublimacyjną. Wykorzystuje ona naturalną przemianę fazową polegającą na przejściu substancji ze stanu stałego w gazowy. Zjawisko to umożliwia dogłębne wnikanie barwników w tkaninę, dzięki czemu stają się one niejako jej integralną częścią.

Druk techniką sublimacyjną od kuchni

Wykonywanie opisanych powyżej wzorów na ubraniach nie jest procesem skomplikowanym, choć składa się z kilku pomniejszych etapów. Pierwszym z nich jest nadrukowanie żądanego wzoru na specjalny arkusz papieru. Następnie arkusz ten wkłada się do specjalnej prasy, w której panują warunki wysokiej temperatury i ciśnienia, razem z tkaniną, na którą nadruk ma być przeniesiony. Bardzo ważne jest, aby tkanina ta składała się w 100% lub w znacznej większości z włókien poliestrowych oraz aby nie była gotowym ubraniem, a jedynie wykrojem. Pod wpływem działania drastycznych warunków, obraz przechodzi z papieru na materiał i wydruk jest gotowy. Ostatnim etapem produkcji jest zszycie wykroju w gotowy produkt.

Gdzie jeszcze można stosować nadruki sublimacyjne?

Technika sublimacji to nie tylko nadruki na tkaninach. Można ją stosować także w odniesieniu do innych materiałów, które spełniają warunki konieczne do przeprowadzenia procesu nadrukowywania. Stąd też obecnie tą techniką wytwarza się odporne na mycie w zmywarkach nadruki na kubkach, a także wzory na case’ach do telefonów, przypinkach czy plakietkach. Od produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu produktów tego typu różnią się one przede wszystkim dużo bardziej wyrazistymi kolorami i szczegółami, a także zwiększoną wytrzymałością na działanie środków chemicznych czy tarcie.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z Kincaid – sublimacja i drum w pełnym wymiarze.