MBO – sposób na przetrwanie dla firmy

Każdy czas ma swoje problemy i specyfikę, dlatego też nic dziwnego w tym, że systemy zarządzania, które kiedyś świetnie się sprawdzały, dzisiaj niestety prowadzą do znacznego spadku efektywności i wydajności pracy. Jaki nowy system będzie tu lepszy? Co warto zmienić w swojej firmie?

Praca w XXI wieku

Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, warto zastanowić się, jak dzisiaj wygląda praca? Jaka jest jej specyfika i jakie są problemy? Dzięki temu już będziemy wiedzieć co można zmienić. Otóż problemem numer jeden jest na pewno wyjazd wykwalifikowanych pracowników na Zachód.

Jednak to nie koniec wyzwań współczesnego przedsiębiorcy! Trzeba zaznaczyć, że dzisiaj musi on także borykać się z takimi problemami, jak coraz wyższe żądania pracowników, brak wykwalifikowanej kadry oraz brak lojalności pracowników. Jaki system zarządzania tu pomoże?

MBO- najlepsze rozwiązanie

Otóż warto zainwestować przede wszystkim w system zarządzania przez cele czyli MBO. Jak sama nazwa wskazuje, jego istotą jest określenie przez przedsiębiorstwo konkretnych celów. Niemniej jednak zarząd firmy tylko nadzoruje proces ich tworzenia, zaś cele mają wychodzić od samych pracowników.

Dzięki temu pracownicy czują się w większym obowiązku wywiązać z zadania, które de facto sami na siebie nałożyli. Ponadto czują się oni bardziej odpowiedzialni za rozwój firmy, dlatego też starają się lepiej pracować oraz rośnie ich lojalność. Dzięki MBO są też bardziej zadowoleni ze swoich zarobków.

Złote zasady MBO

Wdrażając MBO pamiętajmy jednak, aby robić to w pełni profesjonalnie. Dlatego też lepiej wyszkolić wcześniej kadrę zarządzającą tak, aby umiała ona prawidłowo wdrożyć ten system. Błędy na samym etapie jego wprowadzania, nie mówiąc już o realizacji, na pewno nie skończą się z pożytkiem dla firmy.

Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o samym MBO, a w szczególności o tym, jaki musi być cel w nim. Co najważniejsze – musi on być realny! Co więcej powinien także być konkretny, osiąglalny oraz mierzalny w czasie. Trzeba tu podkreślić, że właśnie częstym błędem jest niestosowanie się do powyższych zaleceń.

Podsumowując – warto inwestować w MBO. Ten system zarządzania pomoże nam przetrwać obecne czasy i stworzyć naprawdę silną firmę!