Osoby fizyczne mogą starać się o sądowe umorzenie swoich długów. Taką możliwość daje prawo upadłości konsumenckiej i jeżeli posiadamy długi, to warto się tym tematem zainteresować.
Kiedy można starać się o upadłość konsumencką?
Jeżeli nasze długi są tak duże, że nie radzimy sobie z ich spłatą, to możemy pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wniosek do sądu mogą złożyć wszystkie osoby fizyczne, które przez przynajmniej ostatnie trzy miesiące nie wywiązały się z obowiązków dłużników, ponieważ nie miały po prostu takiej możliwości.
Jeśli nasza sytuacja finansowa jest trudna i spłacanie długów bardzo nam utrudnia życie, to warto jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek w sądzie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwoli nam znowu stanąć na nogi. Dzięki temu będziemy mogli zapomnieć o naszych problemach finansowych i zacząć żyć od nowa.
Postępowanie dotyczące upadłości
W trakcie postępowania sądowego nie dostaniemy z żadnego banku zgody na kredyt i to też powinniśmy wziąć pod uwagę. Tak samo jak to, że w tym czasie tak naprawdę nie możemy swobodnie dysponować swoim majątkiem. Przynajmniej dopóki nie zakończy się postępowanie i sąd nie wyda decyzji w naszej sprawie.
Kiedy możemy liczyć na całkowite umorzenie długów?
Każdy kto składa wniosek o upadłość konsumencką liczy na całkowite umorzenie długów. Jednak to nie jest takie proste i w rzeczywistości tylko nieliczni mają takie szczęście, że ich długi zostają umorzone w całości. Zazwyczaj jedynie część długów zostaje umorzona. Należy też pamiętać o tym, że mogą być zajęte wszystkie nasze ruchomości i nieruchomości, które mogą pokryć nasz dług lub przynajmniej jego część.
Na całkowite umorzenie długów mogą liczyć te osoby, które mają naprawdę ciężką sytuację finansową. Jeżeli dłużnik nie ma żadnego majątku i nie ma możliwości zarobienia pieniędzy, to rzeczywiście może liczyć na całkowite umorzenie. Należy tutaj wspomnieć, że brak możliwości spłaty zadłużenie musi wynikać, np. z poważnej choroby, która umożliwia pracę zarobkową.