Prosty system CRM – do czego służy?

Niezależnie od profilu prowadzonej działalności gospodarczej, każde przedsiębiorstwo powinno dążyć do jak najlepszej obsługi klienta, poprawy działań marketingowych oraz do ciągłego ulepszania procesu sprzedaży. Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że firma uzyska stabilną pozycją na rynku. Aby tak się stało, konieczne jest dotarcie do niezbędnych informacji o klientach.

Odpowiedni system CRM

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów nie tylko na zbieranie informacji o klientach, ale również na ich wykorzystanie jest prosty system CRM. Jest to profesjonalne oprogramowanie, które pozwala firmie na kompletowanie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych informacji na temat klientów oraz na temat interakcji zachodzących między nimi a firmą. Zebrane dane pozwalają na usprawnienie funkcjonowania m.in. działu marketingowego, handlowego, czy też działu obsługi klienta.

Jest to możliwe ze względu na gromadzenie w ramach systemu nie tylko takich informacji jak dane personalne, dane kontaktowe o kliencie, ale również wszelkich informacji zawartych na jego temat m.in. na LinkedIn, w KRS. Dodatkowo w systemie zbierane są wszystkie dane dotyczące interakcji między klientem i firmą. Mowa m.in. o pełnej korespondencji mailowej, rozmowach telefonicznych, czy też o zapiskach odnoszących się do innych form kontaktu.

Wybór odpowiedniego systemu

Nikt nie ma wątpliwości, że nawet prosty systemy CRM każdorazowo powinien być dokładnie dopasowany do potrzeb firmy. W związku z tym zawsze warto stawiać na programy skierowane do konkretnej branży oraz do firm o określonej wielkości. Najprostszym sposobem, aby przekonać się czy określony prosty system CRM będzie odpowiedni jest skorzystanie z jego wersji darmowej.

Wbrew pozorom darmowa wersja oprogramowania jest oferowana przez wielu dostawców systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo może w praktyce przekonać się, jaki jest rzeczywisty poziom funkcjonalności oprogramowania oraz jakie może uzyskać korzyści w związku z jego użytkowaniem. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kluczowe korzyści dla firmy

Tak, jak zostało wspomniane na początku, dane na temat klienta oraz relacji pomiędzy nim a firmą są szczególnie użyteczne dla działu marketingowego, sprzedaży oraz dla zespołu zajmującego się obsługą klienta. W przypadku zespołu marketingowego zawarte w systemie informacje pozwalają m.in. na lepsze zrozumienie procesu sprzedaży, czy też na opracowywanie skuteczniejszych kampanii marketingowych.

Dodatkowo prosty system crm pozwala na bieżący nadzór wyników sprzedaży. Z kolei z przypadku zespołu zajmującego się obsługą klienta zawarte w programie dane na temat dotychczasowych interakcji pozwalają na kompleksową obsługę klienta.