Jak działa obsługa prawna firm?

Brak współpracy z doświadczonymi prawnikami nie wróży sukcesu żadnej firmie. Obecnie bowiem, obsługa prawna firm jest niezbędna we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach. Kiedy okazuje się ona być najbardziej potrzebna?

Codzienna praca firmy

Niewątpliwie, z obsługi prawnej firm przedsiębiorstwa korzystają właściwie każdego dnia. Prawnicy są bowiem potrzebni w codziennej pracy firmy. W niektórych firmach ich pomoc jest potrzebna bardziej,a w innych mniej. Niewątpliwie, najpotrzebniejsi są w tych spółkach, które codziennie podpisują umowy i negocjują je ze swoimi kontrahentami.

Prawnik pracujący dla danej firmy jest odpowiedzialny za poprawność umowy pod kątem prawa. Musi on także zadbać o to, aby w umowie nie było żadnego zapisku, przez który zleceniodawca mógłby być stratny. Jeśli zaś chodzi o negocjacje finansowe, prawnik bierze w nich czasami udział, aby pomóc swojemu zleceniodawcy wyjść z nich zwycięsko.

Pomoc w sytuacjach problematycznych

Oprócz tego, że obsługa prawna firm jest potrzebna na co dzień, przydaje się również w sytuacjach wyjątkowych. Zadbanie o obsługę prawną firm jest porównywalne do zakupu ubezpieczenia. Daje poczucie bezpieczeństwa i w pewnych sytuacjach realnie pomaga.

Niewątpliwie, nie można poradzić sobie bez prawnika, kiedy firmie zostanie wytoczony proces. Może go wytoczyć klient firmy, jak i jej pracownik. Stad też prawnicy obsługujący dana firmę musza być zorientowani zarówno w prawie gospodarczym oraz handlowym, jak i powinni mieć wiedzę z dziedziny prawa pracy.

Poza tym, zdarza się, że to firma pozywa kogoś do sądu. W takiej sytuacji również nie obejdzie się bez udziału prawników. Załatwiają oni wszelkie kwestie formalne. Ponadto, szacują również szanse na zwycięstwo przed sądem i doradzają klientowi, czy rzeczywiście warto wytaczać proces.

Zlecenie czy stała współpraca?

Mało która firma decyduje się dzisiaj na stałą współpracę z prawnikami. Większość zatrudnia kancelarie i zleca im obsługę prawną firm. Warto jednak zauważyć, iż często współpraca ta jest tak naprawdę stała. Umowy podpisuje się bowiem na długie okresy czasu bądź nawet bezterminowo.

Zatrudnienie prawnika wymaga natomiast znalezienia spełniającego oczekiwania pracownika oraz jego utrzymywania. Pracodawca bowiem nie tylko płaci w tej sytuacji za pracę prawnika, ale również za jego składki, które są obowiązkowe. Poza tym, z prawnikiem na etacie trzeba ustalić stałą stawkę, przez co często dostaje on wynagrodzenie niewspółmierne do tego, ile miał pracy w danym okresie czasu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC