Dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość firmy?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością rozliczania z Urzędem Skarbowym. Nie każdy przedsiębiorca chce korzystać z pomocy biura rachunkowego. Jak poradzić sobie samodzielnie?

Program księgowy – jak wybrać?

Prowadzenie księgowości samodzielnie wcale nie musi być trudnym zadaniem. Ważne jest jednak, by dobrze się do tego przygotować. Wybór programu do księgowości ma tu największe znaczenie.

Dobry program księgowy nie tylko pozwala na zapisanie faktur sprzedażowych oraz zakupowych, ale również ułatwia inne zadania.

Każdy przedsiębiorca wie, że faktura musi być sporządzona zgodnie ze wzorem, który jest akceptowany przez Urząd Skarbowy. Ważne jest, by pojawiły się na niej wszystkie elementy dokumentu. Data, miejsce sprzedaży, kwota netto, podatek Vat oraz kwota brutto. Konieczne jest również uwzględnienie terminów płatności.

Wystawiając dokumenty sprzedażowe w programie księgowym  https://afaktury.pl/ można bez problemu wystawić fakturę zaliczkową, korygująca czy walutową. Warto również pamiętać, że program umożliwia zapisanie tej faktury, a gdy zajdzie taka potrzeba – sporządzenie korekty.

Poszukując programu do fakturowania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które są w programie. Archiwizacja dokumentów, tworzenie faktur cyklicznych czy możliwość wystawiania zamówień, zleceń czy dokumentów KP oraz KW są niezbędne, by prowadzenie firmy odbywało się szybko i sprawnie.

Dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość firmy?

Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych początkujących, boi się samodzielnego prowadzenie rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo ma wiele innych zalet.

Zakup programu do fakturowania  https://afaktury.pl/ nie jest dużym kosztem. Jest to bardzo ważne dla przedsiębiorców, dla których liczy się każda złotówka. Opłaty za obsługę biura rachunkowego są znacznie wyższe. W pierwszych miesiącach prowadzenia działalności zazwyczaj nie ma wielu dokumentów. Przedsiębiorca może powoli wdrażać się w fakturowanie.

Zaletą samodzielnego prowadzenia rachunków firmy jest ciągła kontrola nad kosztami. Dzięki temu właściciel firmy bardzo dokładnie widzi jakie są przychody oraz wydatki w firmie. Pozwala to na analizę prowadzenia firmy i wprowadzenie korekt, gdy zachodzi taka potrzeba.