Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – sposób na długi

W sądzie przeprowadzane są różne postępowania. Jednym z nich jest to związane bezpośrednio z upadłością konsumencką. Co rozumiemy przez tego typu pojęcie? Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania, jakim jest ogłoszenie upadłości? Sprawdźmy.

Określenie upadłości konsumenckiej

To metoda zalecana osobom fizycznym, które stały się niewypłacalne, nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają „zdolności upadłościowej” jak wszyscy przedsiębiorcy. Dzięki niej mogą oficjalnie, zgodnie z obowiązującym prawem, oddłużyć swoje gospodarstwa domowe (mówiąc prościej – umorzyć zobowiązania pieniężne). Poza tym ważnym celem jest tutaj również ochrona wierzyciela.

Oczywiście, każdy kto myśli o czynności, jaką jest Ogłoszenie upadłości, musi na początek pobrać odpowiedni wniosek. Dopiero po jego wypełnieniu i złożeniu, sąd go rozpatrzy i zajmie się dalszym postępowaniem. Po zakończeniu sprawy możliwe będzie oddłużenie.

Jak wygląda wniosek?

Taki dokument wydrukowany na specjalnym formularzu urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości, musi być poprawnie wypełniony. Należy podać w nim prawdziwe dane osobowe, a także wszelkie informacje związane z aktywami (wykaz całego majątku osobistego z jego szacunkową wyceną) oraz okoliczności, które uprawdopodobniają samą zasadność wniosku (m.in. aktualny stan niewypłacalności)

We wniosku musi znaleźć się również lista wierzycieli i wierzytelności oraz zabezpieczeń, czyli hipotek itp. Co więcej, należy pamiętać o tym, aby zamieścić jeszcze informacje dotyczące konkretnych czynności prawnych dokonanych przez dłużnika w ciągu ostatniego roku.

Ogłoszenie upadłości zamiast zaciągania kredytów

Podsumowując, z opisywanego tutaj sposobu jak najbardziej wartko skorzystać. Takie rozwiązanie istnieje od 2009 roku i jest zdecydowanie lepsze niż inne metody pozwalające na wyjście z długów. Chodzi np. o pożyczanie pieniędzy czy branie następnych kredytów, które jeszcze bardziej sprawią, że utonie się w długach.

Upadłość konsumencka to dobre narzędzie tylko dla osób fizycznych, które nie zajmują się prowadzeniem firmy. Inni, czyli przedsiębiorcy wchodzący w skład spółek nie mogą wspomóc się tą konkretną metodą. Dla nich przygotowano rozwiązanie, jakim jest ogłoszenie upadłości firmy.