Czym jest system TMS i gdzie go używać?

System TMS – pod tą nazwą kryje się skomplikowany system informatyczny. Skrót TMS można rozwinąć jako Transportation Management System. TMS system jest programem, który przyda się w każdej firmie transportowej oraz w każdej firmie, gdzie transport odgrywa ważną, jeśli nie kluczową rolę. Nie zastąpi człowieka, ale pomoże mu w pracy.

TMS system. Pomocny w organizowaniu transportu i logistyce

Prowadzenie firmy transportowej lub działu transportu w dowolnej firmie działającej w branży handlowej lub produkcyjnej, jest niezwykle skomplikowane. Ani jeden człowiek, ani też grupa ludzi, nie jest w stanie skutecznie monitorować pracy wielu kierowców. Nie ma możliwości, by grupa ludzi bezbłędnie prowadziła flotę pojazdów, ustalała kierunki tras, ładunki czy też rozliczała pracowników mobilnych czyli kierowców. Transport w firmie to także wiele innych rozliczeń, między innymi handlowych. Czynnik ludzi jest bardzo zawodny, w takiej sytuacji i przy natłoku zadań. Człowiek przy realizacji bardzo wielu zadań – a tyle się realizuje w dużej firmie transportowej lub w innej firmie, gdzie dział transportu jest bardzo rozbudowany – popełnia błędy. Jeśli są to proste błędy, nie ma z tym większego problemu. Bardzo często jednak proste błędy komplikują pracę całej firmy transportowej, przyczyniają się do ogromnych strat. Warto tu wspomnieć, że nie wykonanie usługi transportowej i nie dostarczenie danego towaru w terminie, może spowodować zatrzymanie produkcji w innej firmie i straty finansowe liczone w milionach złotych. Nie warto na to pozwolić. Informatyczny TMS system minimalizuje takie ryzyko. Ciekawostką jest to, ze program nie tylko pomaga organizować pracę firmy transportowej lub przedsiębiorstwa, w którym jest duży dział transportu. Podpowiada także, jakie decyzję podjąć, przypomina o zadaniach do wykonania. Jest pomocny przy rozliczaniu kierowców, ale i klientów. Co nie jest bez znaczenia, wszelkie dane w systemie pojawiają się w czasie rzeczywistym. Człowiek nadzorujący prace programu nie musi więc czekać na to, że ktoś prześle dane lub na to, by pojawiły się w systemie.

Zakup programu TMS

Zakup systemu TMS nie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Niewątpliwe są to dobrze wydane pieniądze, które przyczynią się do wzrostu dochodów firmy, a także zminimalizują ryzyko strat. Można po prostu kupić licencję, która uprawnia do korzystania z tego programu bez ograniczeń. Możliwy jest też swego rodzaju wynajem programu. Opcja tańsza, ale też warta polecenia.