Czym jest kod kreskowy?

Spotykamy je codziennie. Są wiernym towarzyszem opakowań wszystkich towarów, które kupujemy lub spotykamy w sklepie. Znajdują się na rachunkach, biletach, karnetach, abonamentach, dosłownie wszędzie. Otaczają nas każdego dnia, a tak mało się nimi interesujemy i tak mało o nich wiemy. Kody kreskowe, bo to o nich mowa, towarzyszą nam zawsze i wszędzie.

Czym są kody kreskowe?

To symbolika, graficzna informacja o kraju, z którego towar pochodzi, lub do którego został sprowadzony, o producencie lub dystrybutorze, o dacie produkcji, o rodzaju danego towaru. Wszystkie te dane zapisane są w formie pasków, białych i czarnych, występujących równo po sobie, z odpowiednikami cyfr. To przykład kodu jednowymiarowego, najczęściej spotykanego na produktach.

Do czego potrzebne są kody kreskowe?

Kod cyfrowy to cały szereg bardzo ważnych i istotnych informacji. Gdyby go nie było na towarach, wszystkie sklepy ogarnęłaby kompletna apokalipsa. Dzięki tej symbolice możliwa jest pełna automatyzacja obsługi klientów, przyjmowania towaru, magazynowania go. Gdyby, dzisiaj zrezygnować z kodów kreskowych, wszystko musiałoby być zapisywane ręcznie, a tego nie zniósłby już nikt.Poszczególne rodzaje kodów kreskowych spotykane są na poczcie, w transporcie, na przesyłkach kurierskich, w logistyce, w magazynie. Odpowiednie czytniki kodów kreskowych pozwalają na zarejestrowanie, przewiezienie towaru, sprzedaż, wydanie z magazynu i przyjęcie go na magazyn.

Rodzaje kodów kreskowych

Samych rodzajów kodów kreskowych jest dzisiaj bardzo dużo. Jednowymiarowe powiększyły się o dwuwymiarowe, trójwymiarowe, złożone. Różnice między kodami wynikają z szerokości poszczególnych kresek. Istnieje też podział ze względu na rodzaje kodowanych symboli oraz ze względu na ciągłość i ilość zakodowanych znaków. Wszystko to tak ogromnie się rozrosło w związku z ogromną ilością rodzajów produktów, działających firm, krajów produkujących, formą sprzedaży niektórych towarów. Dzisiaj kod kreskowy jest alfabetem handlu, produkcji, transportu i logistyki. Rodzaje kodów kreskowych wciąż się rozrastają, tak jak rozrasta się produkcja czy sprzedaż.

O czym mówi kod kreskowy?

Podstawowe informacje, wynikające z kodów kreskowych to: kraj, z którego towar pochodzi, rodzaj towaru, sposób sprzedaży, czy jest to towar sprzedawany na wagę czy nie. Następnie kod podaje wszystkie informacje podstawowe o producencie lub dystrybutorze towaru. Na niektórych kodach widnieje też informacja o dacie produkcji zaznaczonego produktu. Kody to pełna identyfikacja towarów i ich producentów.