Gry konsolowe są bardzo ciekawą dziedziną, dlatego też coraz więcej osób zajmuje się nie tylko samym graniem, ale również tworzeniem własnych tytułów. W dzisiejszych czasach tworzenie gier 2d jest o wiele prostszym zadaniem, niż jeszcze kilka lat temu. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo po które programy sięgają profesjonalni game developerzy.
O czym należy pamiętać?
Proces tworzenia dużych gier konsolowych jest bardzo czasochłonny i co najważniejsze wymaga dobrej znajomości programowania. Na rynku można znaleźć jednak niezawodne aplikacje, dzięki którym nawet początkujący game developerzy mogą stworzyć swój własny wirtualny świat. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem gier powinny postawić na tryb 2D, który jest o wiele prostszy niż zaawansowany tryb 3D. Nawet przy niewielkiej wiedzy na temat programowania można stworzyć naprawdę ciekawy tytuł, który odniesie mniejszy lub większy sukces.
Unity
Jednym z najpopularniejszych narzędzie do projektowania gier jest oczywiście nieśmiertelny Unity, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko wśród początkujących, ale również doświadczonych projektantów gier. Aby opanować Unity do perfekcji warto skorzystać z kilku darmowych lub płatnych szkoleń. Największą zaletą narzędzia Unity jest to, że oferuje on gotowy do użycia silnik, który umożliwia nie tylko tworzenie gier 2D, ale również 3d. Dzięki importowi plików .fbx można bardzo szybko stworzyć ciekawy świat 3D. Do zalet należy zaliczyć także to, że Unity jest darmowy. Pamiętać należy jednak o tym, że program ten do komfortowej pracy wymaga jednak dość mocnego sprzętu.
Game Maker: Studio
Osoby, które w pierwszej kolejności chcą postawić na tworzenie unikalnych gier 2D powinny postawić na Game Maker: Studio. Program ten jest bardzo elastyczny i co najważniejsze nie wymaga sporej wiedzy na start. Po opanowaniu prostego języku programowania Game Maker można tworzyć nawet bardzo zaawansowane gry 2d. Opisując największe zalety warto wspomnieć o sklepie z zasobami dodatkowymi oraz o wsparciu dla HTML i aplikacji sieciowych. Największą wadą Game Maker: Studio jest z kolei to, że bardzo trudno stworzyć tutaj gry 3D. Darmowa wersja programu ma także pewne ograniczenia względem płatnych odsłon. Game Maker: Studio to doskonały wybór dla tych osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z programowanie gier. Przy dość dobrej znajomości języka angielskiego i opanowaniu prostego języka programowania, można zaprojektować oryginalne i pomysłowe gry.