Jeśli sięgnęliśmy do danych google analytics i poziom bounce rate nas nieco zaszokował, warto przejrzeć własną stronę internetową i zdobyć się na obiektywną ocenę, co mogło pójść nie tak.
Współczynnik odrzuceń jaki powinien być?
Uważa się, że do zaakceptowania jest poziom trzydziestu-czterdziestu procent. A już na pewno powyżej połowy odwiedzających stronę, wychodzących z niej bez zajrzenia choćby w kilka spośród podstron, to pretekst do uruchomienia się dzwonka alarmowego. Czemu mamy tak wysoki współczynnik odrzuceń google i jak możemy temu przeciwdziałać?
Aby zmniejszyć wyniki bounce rate
Przyjrzenie się „na zimno” stronie i konsultacje ze specjalistami mogą sprawić, że współczynnik odrzuceń google znacznie się poprawi. Wiele z przyczyn możemy wyłapać sami od pierwszego rzutu okiem. Być może jesteśmy ze swojej działalności na tyle dumni, że landing page to tysiące znaków na temat tego, jak wpadliśmy na pomysł założenia firmy, jak zdobywaliśmy na nią kapitał, jak chodziliśmy od urzędu do urzędu, a także jak pomocna w budowaniu firmy była nasza rodzina.
Klienta interesuje raczej jego życie, rodzina i firma. Jeśli w pierwszych zdaniach nie dowie się, jak szybko i w miarę tanio stać się właścicielem naszego produktu, cały rys historyczny na nic! Rozważmy usunięcie tematu „O nas” do pobocznej zakładki na stronie, inaczej współczynnik odrzuceń jaki powinien być na niej, będzie wciąż poza zasięgiem naszych możliwości.
Ograniczanie współczynnika odrzuceń strony
Współczynnik odrzuceń google będzie wysoki, jeśli wciąż nie doceniamy dominacji smartfonów. Szczególnie właściciele tradycyjnych firm cieszą się z posiadania stron o atrakcyjnej grafice, które przyjemnie ogląda się na komputerze, czy laptopie w wolne niedzielne przedpołudnie. Jednak lwia większość z nas szuka informacji na co dzień, w biegu, w aucie, na upalnej ulicy.
W takiej sytuacji wejście na stronę, która rozciąga się karykaturalnie, albo widać jedynie jej zniekształcony fragment, może rozzłościć użytkownika na tyle, że pożegna się z naszym produktem lub usługami na zawsze. Stawiając na mobilną stronę, nawet kosztem tej „stacjonarnej”, trafimy w potrzeby niezliczonej rzeszy potencjalnych klientów. Warto mieć to na uwadze.