Jak stworzyć dobre meta description?

W gąszczu stron konkurencji ciężko jest się przebić ze swoją ofertą i nawet obecność na pierwszej stronie wyników wyszukiwania nie przesądza o tym, że internauci będą chcieli chętnie na nią wejść. elementem do tego zachęcającym jest meta description, czyli meta opis, któremu powinno się poświęcić sporo uwagi, a który jest często ignorowany.

Funkcje meta opisów

Meta opisy w przeszłości stanowiły bardzo ważny element SEO, gdyż algorytmy indeksujące w wyszukiwarce brały pod uwagę obecne w nich słowa kluczowe, a opisy zawierające wiele słów kluczowych potrafiły doprowadzić do zauważalnego awansu strony w hierarchii wyników wyszukiwania.

Dziś jednak z punktu wodzenia SEO meta opis jest bezużyteczny, gdyż jest on przez te mechanizmy ignorowany, jednak ważny jest on bardzo dla samych internautów, gdyż to na jego podstawie oceniają oni, czy zawartość strony będzie dla nich użyteczna i bardzo często przesądza on o tym, czy w ogóle zechcą oni na daną stronę wejść.

Meta opisy są też bardzo ważne dla marketingu w mediach społecznościowych, gdyż pojawiają się one pod udostępnianą w nich stroną, również wpływając w znacznym stopniu na zainteresowanie danym linkiem. Chociaż nie są one więc ważne dla SEO, potrafią przesądzić o konwersji.

Jak tworzyć meta opisy?

Meta opisy można tworzyć samemu, jednak najlepiej zlecić to zadanie specjalistom, gdyż bardzo ciężko jest w skromnym limicie znaków zawrzeć najważniejsze informacje, które są decydujące dla skutecznej konwersji.

Sam limit znaków nie jest ustalony, a Google ciągle eksperymentuje z ilością, którą może wyświetlić przeglądarka pod linkiem do strony. Powszechnie podaje się 155 znaków i wiele agencji interaktywnych uznaje to za standard, jednak w rzeczywistości oficjalny limit nie istnieje i równie dobrze może to być 400 znaków, które zostaną przez Google wyświetlone.

Opisy takie powinny zawierać słowa kluczowe, jednak nie powinno ich się wtrącać w nie zbyt wiele. I tak nie mają one nowiem wpływu na SEO, natomiast stanowią pewną informację dla internautów, którzy, widząc w opisie słowa kluczowe, które wpisują w wyszukiwarkę, chętniej wejdą na daną stronę.

Meta description powinny zawierać też koniecznie wezwanie do działania, które ma za zadanie zachęcić do odwiedzenia strony, pełniąc funkcję perswazyjną.