Nowoczesne palety plastikowe

Palety plastikowe stają się coraz bardziej popularne i wypierają z rynku palety drewniane. Dzieje się tak ze względu na ogromną ilość zalet tego rodzaju palet oraz na fakt, że producenci ich wymiary i standardy dorównują do systemów europalet drewnianych. Plastikowe palety konstrukcyjnie i wymiarami swoimi w pełni przypominają już wspomniane euro palety, wykonane z drewna.

Czy zastąpią w całości europalety drewniane?

Producent europalet plastikowych dąży do tego, by jego produkty były jak najlepsze jakościowo i z czasem w pełni zastąpiły europalety drewniane. Największą zaletą plastikowych palet jest fakt, że są one lżejsze, mocniejsze a przez to bardziej ekonomiczniejsze w procesach produkcyjnych, transportowych czy logistycznych. Na palety o mniejszej wadze własnej można więcej załadować towaru, to z kolei przyczynia się do znacznie większych oszczędności zarówno powierzchni magazynowych jak i transportowych. Mniejsze wykorzystanie powierzchni to znaczne oszczędności finansowe. Taki powód może przyczynić się do tego, że z czasem nowoczesne palety plastikowe w pełni zastąpią palety drewniane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę każdy producent europalet standardowych czyli drewnianych.

Wady i zalety plastikowych palet

Plastikowe palety mają bardzo wiele zalet, przede wszystkim są produktem proekologicznym czyli w pełni przyjaznym środowiskowi naturalnemu. Wiele z nich wykonanych jest z materiałów z odzysku jak również każda taka paleta też z czasem będzie poddawana recyklingowi. Palety są lekkie, wytrzymałe, trwałe i mocne. Można na nie załadować dużą ilość towaru. Odporne są na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne, uderzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Wilgoć nie jest im straszna, łatwo się nie uszkadzają, są cały czas w obrocie oraz bardzo łatwo można je utrzymać w czystości i higienie, co w niektórych gałęziach przemysłu jest bardzo istotne.Największą ich wadą jest cena. Jednak w ogólnym rozrachunku korzystanie z tego typu palet i tak się opłaca. Ponadto istnieje także możliwość wypożyczania plastikowych palet.

Redukcja kosztów procesów logistycznych

Producent europalet plastikowych zapewnia i jest to prawdą, że tego typu palety są kompatybilne z wszystkimi systemami przenośników automatycznych oraz z wózkami widłowymi. Palety plastikowe mają bardzo niską swoją wagę własną, a korzystanie z nich nie wymaga poddawania ich żadnej obróbce chemicznej. Przez to wszelkie procesy logistyczne są znacznie tańsze.