Co to jest wyświetlacz OLED?

Wyświetlacz OLED jest bardzo popularny w obecnych czasach. Technologia OLED jest stosowana nie tylko w monitorach, ale także i w wyświetlaczach o małej przekątnej – mowa tutaj o telefonach komórkowych.

Czym jest technologia OLED?

Warto pamiętać, że technologia OLED umożliwi otrzymanie świecącego panelu o dość niewielkiej grubości – 3 milimetry. Ponadto zastosowana jest znikoma masa. Dlatego nie bez znaczenia będzie fakt, że podłoże może być elastyczne, a cały wyświetlacz możemy zwinąć jak płócienny obraz. Należy zaznaczyć, że panele OLED same świecą – nie są podświetlane. W teorii można osiągnąć kontrast 1 000 000:1 – wynikać to będzie przede wszystkim z idealnej czerni. Ponadto pobór energii w tego typu wyświetlaczach będzie znikomy, a kąt patrzenia wyniesie prawie 180 stopni – często nawet więcej.

Wyświetlacz OLED

Często w takich technologii mówi się o sposobności nanoszenia diod na przezroczyste podłoże, wtedy obraz widoczny jest z dwóch stron. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że czas reakcji w takich wyświetlaczach będzie równy pojedynczym mikrosekundom. Technologia OLED wyprzeda zdecydowanie w tej materii LCD. Warto zaznaczyć, że do głównych wad OLED wlicza się nadwrażliwość na mechaniczne uszkodzenia, a także na niekorzystne warunki pracy – mowa tutaj o ekstremalnych temperaturach lub gwałtownych ich zmianach. Ponadto wyświetlacze OLED nie są odporne na wilgoć. Obecnie ta technologia należy wciąż do drogich.

W jaki sposób działa technologia OLED?

Wszelkie wyświetlacze OLED składają się z kilkudziesięciu ekstremalnie cienkich warstw materiałów organicznych świecących pod wpływem prądu elektrycznego. W skrócie oznacza to, że panel sam wytworzy światła, z tego powodu takie wyświetlacze nazywane są ,,emisyjnymi” bądź ,,samoemisyjnymi”. Wyświetlacze OLED są w tej samej kategorii co wyświetlacze plazmowe, lecz działają na innej zasadzie.

Wyświetlacze OLED różnią się znacząco od wyświetlaczy typu LCD. Te drugie modulują światło, które wytwarzane jest przez niezależne moduły podświetlenia. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od OLED-ów, wyświetlacze LCD nazywane są ,,transmisyjnymi”, ponieważ będą przepuszczać światło z zewnętrznego źródła, jakim będzie podświetlenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.