Zarobki niani – od czego zależą?

Zawód niani jest w naszym kraju niezwykle popularny. Wielu rodziców korzysta z takich usług w czasie, gdy sami nie mogą zająć się dziećmi np. z powodu wykonywania obowiązków zawodowych. Łączy się to oczywiście z koniecznością wypłaty wynagrodzenia. Warto wiedzieć, że to, ile zarabia niania, zależne może być od wielu czynników.

Kwalifikacje

Pierwszy czynnik, który często decyduje o zarobkach niani, to kwalifikacje. Dla wielu rodzin ważnym kryterium wyboru opiekunki jest fakt, czy dana osoba posiada udokumentowaną wiedzę, umiejętności i predyspozycje zawodowe. Wykształcona w kierunku pedagogicznym niania ma szansę na wyższą stawkę niż kandydatka, która nie może pochwalić się takimi kwalifikacjami.

Warto pamiętać, że istotne są nie tylko dyplomy szkół wyższych, ale też policealnych. Dobre wrażenie robią również odbyte kursy i szkolenia z zakresu opieki nad dziećmi i udzielania pomocy. Bardzo często rodzice poszukują niani o konkretnych zdolnościach, np. potrafiącej grać na pianinie, mówiącej biegle po angielsku itd.

Zakres obowiązków

Pensja niani, jak nietrudno się domyśleć, zależy również od zakresu obowiązków. Duże znaczenie ma fakt, czy opiekunka zajmować się będzie jednym dzieckiem czy większą liczbą maluchów. W przypadku rodzeństwa stawka automatycznie wzrasta. Jeśli rodzic chce, aby zadaniem zatrudnionej osoby było dodatkowo np. gotowanie posiłków dla dziecka, musi liczyć się z koniecznością opłaty wyższego wynagrodzenia.

Należy też pamiętać, że nianie zajmujące się dziećmi o specjalnych potrzebach rozwojowych również zarabiają więcej. Utrudnienia wynikające z np. chorób, niepełnosprawności, zaburzeń wiążą się z większym nakładem pracy, obowiązków i odpowiedzialności podczas sprawowania opieki.

Wymiar pracy i forma zatrudnienia

Czynnikiem wpływającym na to, ile zarabia niania, bardzo często jest wymiar pracy. W przypadku pełnoetatowego zatrudnienia rodzice zazwyczaj umawiają się z opiekunką na konkretną pensję wypłacaną raz na miesiąc. Jeśli jest to 2000 zł, wówczas w przeliczeniu na godzinę zarobek niani wynosi ok. 12,50 złotych netto. Jednak gdy opiekunka potrzebna jest dorywczo, wówczas umówiona stawka godzinowa może być nieco wyższa.

Trzeba też zwrócić uwagę na formę współpracy. Zazwyczaj mówi się o tym, ile zarabia niania bez jakiejkolwiek umowy. Warto jednak zdecydować się na legalne zatrudnienie. Może to być np. umowa zlecenie lub umowa uaktywniająca, pokrywana częściowo z budżetu państwa. Sporo opiekunek ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, wymagającą opłacania comiesięcznych składek ZUS, co również może mieć wpływ na wysokość stawki.