Druk fleksograficzny – jak uszlachetnić?

Uszlachetnienie druku flexo to najprostszy sposób, aby nadać wybranym produktom unikalnego charakteru i znacząco wyróżnić je spośród konkurencyjnych produktów. Popularny druk fleksograficzny oferuje bardzo wiele możliwości uszlachetniania nadruków, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi z nich.

Uszlachetnianie druku fleksograficznego

Jedną z największych zalet druku fleksograficznego jest przede wszystkim to, że można skorzystać z wielu różnorodnych metod uszlachetniania. Większość renomowanych drukarni wykonuje nadruki przy użyciu popularnych farb UV. To właśnie dzięki nim można uzyskać odporność na promienie UV.

Aby uszlachetnić nadruki podłoże zazwyczaj pokrywane jest specjalnym lakierem. Wiele firm korzysta także z dobrodziejstwa laminacji. Osoby, które nie wiedzą jakie uszlachetnienia wybrać, mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa nie tylko na poziomie projektowania nadruku, ale również przy przygotowywaniu samych klisz fotopolimerowych.

Z jakich metod skorzystać aby uszlachetnić druk fleksograficzny?

W branży reklamowej ogromną rolę odgrywa nie tylko wytrzymałość, ale również design nadruków. Między innymi dlatego też etykiety jak i same opakowania bardzo często są dodatkowo uszlachetniane. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszy się hot stamping, czyli popularne złocenie i srebrzenie. Dzięki tej technice można uzyskać nadruki, które imitują srebro albo złoto. Holograficzne nadruki prezentują się naprawdę bardzo okazale.

Drukarnie coraz częściej oferują tłoczenie, dzięki któremu można uzyskać na podłożu płaskorzeźby, które mogą być nie tylko wypukłe, ale również wklęsłe. W druku fleksograficznym stosowany jest także lakier wybiórczy UV oraz lakier dyspersyjny. Lakier pełni nie tylko zadania dekoracyjne, ale również użytkowe. To właśnie on zabezpiecza wybrane powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi i nieprzyjemnymi dla oka zarysowaniami. Dużą zaletą lakierowania jest to, że można je wykonać całościowo albo wybiórczo na wybranych powierzchniach.

Godne polecenia jest także laminowanie wykończeń folią matową lub błyszczącą. Dzięki temu uszlachetnieniu można nie tylko zabezpieczyć nadruki, ale również zapewnić im unikatowy efekt.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.