Światowy język komunikacji – język angielski

W podróżach, w znalezieniu dobrej pracy, w poznaniu ogólnej pop-kultury całego świata niezmiernie przydatna jest znajomość języków. Nie da się ukryć, że język angielski powoli wchodzi do obiegu jako drugi język każdej wykształconej osoby, staje się również niezbędnym narzędziem na rynku pracy, gdyż wymiana międzynarodowa jest obecnie ogromna i jest jedną z podstaw gospodarki każdego kraju.

Język angielski – przyjaciel młodych pokoleń

Młodsze pokolenia, czyli te, które urodziły się po 90 roku zeszłego stulecia, mają największy kontakt z tym językiem. Prawdopodobnie zaczynały naukę tego języka już w przedszkolu, co oznacza, że uczą się go praktycznie całe życie. Nauka tego języka jest nieprzerwana – podstawówka, gimnazjum, liceum. Dodatkowo jest on wykładany na większości kierunkach studiów – nie tylko humanistycznych.

Dodatkowo wszystkie popularne piosenki zespołów i artystów, czy seriale i filmy najczęściej są produkowane w języku angielskim, także jeśli jesteśmy fanami – chcąc nie chcąc, ciągle słyszymy ten język i jesteśmy od niego niejako uzależnieni.

Znajomość języka angielskiego na rynku pracy

Powoli dzieje się tak, że znajomość jeżyka angielskiego nie jest już zaletą kandydata na dane stanowisko, a niezbędną umiejętnością bez której CV zabiegającego o pracę nie będzie wcale brane pod uwagę. Dzieje się tak dlatego, że młode pokolenie przyzwyczaiło pracodawców do tej umiejętności.

Pracownik, który potrafi się porozumieć w wielu językach, jest nieokreślonym skarbem dla danej firmy. Obsłuży klientów z innych krajów, odbierze i zapozna się z zagranicznymi materiałami, można go wysłać w międzynarodową delegację, aby zdobywał większe doświadczenie i przynosił nowinki zza granicy.

Nauka języków – czy w każdym wieku można ją zacząć?

Tak! Okazuje się, że język angielski jest jednym z łatwiejszych języków do opanowania w krótkim czasie. Nie jest bardzo skomplikowany, a do porozumienia się, nie potrzebujemy wszystkich gramatycznych zakamarków, teorii i skomplikowanych schematów.

W wielu szkołach językowych powstają kursy dla ludzi w różnym wieku, które pomogą opanować język na poziomie komunikatywnym – tak, aby się w nim dogadać, umieć przeczytać instrukcje po angielsku, czy odpisać na maila.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.