Odpowiednia opieka dla osób starszych

Podeszły wiek rodzi wiele konsekwencji – osoby starsze są coraz mniej samodzielne, rozwijają się u nich różnego rodzaju choroby i nie zawsze mogą poradzić sobie same. Wówczas niezbędna jest odpowiednia opieka, którą zapewnić mogą krewni, opiekun osób starszych przebywający w domu seniora lub specjalistyczny ośrodek.

Co wybrać?

To, która z powyższych możliwości będzie najlepszym wyborem, zależy od bardzo wielu czynników. Na pewno jednak warto myśleć przede wszystkim o seniorze, gdyż zapewnienie mu maksymalnie najlepszej opieki to kluczowa kwestia. Oczywiście krewni także nie mogą przestać myśleć o sobie – nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zrezygnowanie z pracy i zajęcie się bliskim 24 godziny na dobę. Wówczas właśnie z pomocą przychodzi fachowe wsparcie.

Kwestia, czy wybrać opiekuna osób starszych zajmującego się seniorem w jego domu (przez kilka godzin dziennie lub cały czas), czy ośrodek opieki uzależniona jest przede wszystkim od stanu, ale też własnych preferencji seniora. Jeśli dana osoba najlepiej czuje się we własnym domu, nie należy jej z niego usuwać i przenosić do domu opieki – nieraz może to pogorszyć stan zdrowia, a nawet przyspieszyć zgon!

Zatrudnienie fachowej pomocy, jaką jest Opiekun osób starszych zjawiający się w domu danej osoby, jest rozwiązaniem wygodnym i mającym wiele zalet, ale też często kosztownym. Kiedy nie można pozwolić sobie na zatrudnienie całodobowej opieki (np. z zamieszkaniem) albo nie ma takiej potrzeby, w grę wchodzi jednak wynajęcie opieki na kilka godzin, nawet kilka razy w tygodniu – nie codziennie.

Czego potrzebuje senior?

Warto przy tym mieć na uwadze wszystkie potrzeby seniora. Osoby starsze często chcą przede wszystkim pozostać w swoim domu, jednocześnie jednak nie chcą czuć się ciężarem dla bliskich. Doskwierać może też samotność. W takich przypadkach rozwiązaniem może być dom opieki, ale jeśli senior nie chce się przeprowadzać – zjawiający się u niego opiekun osób starszych może być prawdziwym wybawieniem.

Mając to wszystko na uwadze, trzeba też dobrze dobrać opiekuna. Milcząca pielęgniarka może sprawdzić się przy podopiecznym, z którym nie ma kontaktu i któremu trzeba tylko zmieniać opatrunki, podawać leki itp. Gdy zaś senior jest pełen wigoru czy ma kiepskie samopoczucie i potrzebuje towarzystwa, koniecznie musi zająć się nim osoba, która łatwo nawiązuje kontakt, jest życzliwa i pozytywnie nastawiona do swej pracy.

Kontaktowi seniorzy, potrzebujący towarzystwa, mogą też, wbrew pozorom, świetnie poczuć się w placówce opieki zdrowia, tj. w domu spokojnej starości, gdzie znajdą wielu rówieśników – potencjalnych przyjaciół.