CV jest formą pierwszego kontaktu z firmą, w której ubiegamy się o posadę. Watro zatem dobrze zastanowić się co napisać w cv, aby było ono najbardziej przekonujące i dawało większe szanse na zaakceptowanie naszej kandydatury.
Co napisać w cv, by zwróciło uwagę potencjalnego pracodawcy?
Prawidłowo napisane cv powinno zawierać faktyczne dane o osobie ubiegającej się o stanowisko pracy, ale oprócz suchych danych personalnych warto dodać także inne informacje, mogące zwiększyć nasze szanse.
Do takich elementów należy szczegółowy przebieg kariery zawodowej, informacje o przebytych szkoleniach, zdobyte uprawnienia, które nie zawsze są zgodne z profilem firmy zatrudniającej, a także dane o innych osiągnieciach w różnych dziedzinach życia.
Takie informacje często z pozoru nie związane z profilem firmy prowadzącej rekrutację mogą się przydać i być wykorzystane przez pracodawcę w pracy na stanowisku.
Jak powinno wyglądać dobrze napisane cv?
Oprócz wiedzy o tym, co napisać w cv, trzeba także zwrócić dużą uwagę na formę pisma, które powinno być napisane przejrzyście, posiadać wyraziste nagłówki oraz treść zgodną z faktami, pisaną z dbałością o styl i gramatykę języka polskiego.
Wyraźnie wydzielone działy, akapity i nagłówki przyciągają wzrok, wywołują ciekawość zawartości u czytającego oraz prowokują do wgłębienia się w treść curriculum vitae.
Warto również dla lepszego efektu wykorzystać pogrubioną czcionkę, podkreślenia, wypunktowania, tabulatory, a wtedy całość będzie czytelna i zachęcająca. Z pewnością osoby rekrutujące zwrócą większą uwagę na porządnie napisane cv, a to może zaowocować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.
Co można wykorzystać podczas pisania cv?
Dla zwiększenia efektu indywidualnego podejścia do cv, które z całą pewnością doceni potencjalny pracodawca warto zapoznać się z profilem działalności firmy, do której aplikujemy. Można to zrobić przeglądając jej strony internetowe, ulotki i inne materiały marketingowe.
Jeśli oprócz przejrzystej formy cv będzie napisane pod kątem zapotrzebowania potencjalnego pracodawcy, szanse na uzyskanie zatrudnienia mogą znacznie wzrosnąć. Osoby rekrutujące pracowników do danej firmy docenią indywidualne podejście oraz zainteresowanie pracownika działalnością przedsiębiorstwa.
Jednak pisząc cv nie należy przesadzać z ilością dodatkowych informacji, a raczej dyskretnie wzbudzić zainteresowanie swoją osobą i spowodować chęć bliższego poznania oraz osobistej rozmowy kwalifikacyjnej. Cv to tylko wstęp do procesu rekrutacji.