Dlaczego włoskie firmy nie płacą pieniędzy?

W dobie wolności gospodarczej współpraca z włoskimi firmami nie jest żadnym problemem. Niestety często zdarza się, że firmy te nie spłacają swoich zobowiązań względem – często polskich – kontrahentów. Co to oznacza w praktyce? Czy zawsze musi się to wiązać ze złą wolą?

Specyfika rynku włoskiego

Od razu trzeba zaznaczyć, że windykacja należności we Włoszech jest procesem skomplikowanym i niejednokrotnie żmudnym. Wynika to stąd, że prawo włoskie – poprzez szereg regulacji – niejednokrotnie chroni swoich zadłużonych obywateli. Nie oznacza to oczywiście, że klient współpracujący z nieuczciwą (czy zawsze?) włoską firmą, jest pod tym względem całkowicie bezbronny. Dlatego te osoby, które zastanawiają się nad odzyskaniem pieniędzy na rynku włoskim, powinny dowiedzieć się czegoś więcej na temat realiów tamtego rynku gospodarczego.

Pieniędzy nie ma! Dlaczego?

Wbrew pozorom, brak płatności ze strony włoskiego kontrahenta nie musi od razu wiązać się z nieuczciwością. Większość tych podmiotów gospodarczych to firmy, które mają charakter stricte rodzinny. Jak łatwo się domyślić, będzie się to wiązać ze sporymi opóźnieniami w regulacji zobowiązań. Każdy, kto był we Włoszech wie, że czas płynie tam zdecydowanie wolniej niż tu – w Europie Północnej. Ta sama zasada dotyczy również szeroko rozumianego „życia gospodarczego”. I właśnie dlatego w przypadku rozwiązań takich jak Windykacja włochy wydają się dość trudnym terenem. Co nie oznacza, że polski kontrahent nie odzyska stamtąd należnych mu pieniędzy…

Kto może pomóc?

Choć windykacja należności we Włoszech to trudny temat, to w praktyce istnieje możliwość odzyskania tych pieniędzy. Aby się to udało, należy rozpocząć współpracę z firmą windykacyjną, która ma swoich przedstawicieli na terenie Włoch, a zwłaszcza Rzymu. Dzięki temu firma windykacyjna może skorzystać ze swoich kontaktów gospodarczych, a co za tym idzie – ma większe szanse na odniesienie sukcesu w warunkach gospodarki włoskiej. Poza tym trzeba mieć świadomość, że adwokat prowadzący daną sprawę powinien mieć dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa włoskiego.

Podsumowując, w przypadku tak złożonych procesów jak windykacja Włochy są naprawdę bardzo trudnym i wymagającym krajem. Niemniej odzyskanie należności we Włoszech jest możliwe, o czym zresztą poświadczają opinie wielu polskich (i nie tylko) przedsiębiorców.