Czym jest taksa notarialna i ile wynosi?

W kancelarii notariusza przeprowadza się różne czynności – zapisanie testamentu notarialnego, sporządzanie aktów notarialnych czy stwierdzenie nabycia spadku. Za świadczone usługi notariusz pobiera opłatę – taksę notarialną. Na jaki wydatek należy się przygotować?

Taksa notarialna – co to jest?

Pod pojęciem taksy notarialnej znajduje się opłata, którą wnosi się w kancelarii notarialnej. Jej wysokość zależna jest od rodzaju czynności oraz od maksymalnej stawki taksy.

Maksymalna stawka taksy notarialnej, jaką może pobrać notariusz za swoje usługi, jest określana przez Ministra Sprawiedliwości w rozporządzeniu w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Ile wynosi taksa notarialna?

Stawkę, jaką może pobrać kancelaria notarialna, określa się na podstawie rodzaju czynności notarialnej, która dokonywana jest przez klienta. W przypadku wybranych czynności, na przykład transakcji nieruchomości, jest ona zależna od wartości mienia, którego czynność ta dotyczy.

Wysokość opłat u notariusza nie może przekraczać maksymalnych stawek ustalonych przez Ministra Sprawiedliwości. Maksymalne stawki odnoszą się do wszystkich kancelarii na terenie całego kraju. Kancelaria ma przy tym możliwość ustalenia stawek na niższym poziomie niż określono w rozporządzeniu.

Stawki usług notarialnych

Przykładowe opłaty, jakie pobiera kancelaria notarialna od klientów, wynoszą między innymi:
– Sporządzenie testamentu notarialnego – 50 zł,
– Sporządzenie testamentu, który zawiera polecenie, zapis zwykły albo pozbawia prawa do zachowku osobę uprawnioną – 150 zł,
– Odwołanie testamentu notarialnego – 30 zł,
– Oświadczenie o odrzuceniu albo oświadczenie o przyjęciu spadku – 50 zł,
– Sporządzenie protokołu dziedziczenia – 100 zł,
– Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej – 400 zł.

W przypadku aktów notarialnych dotyczących transakcji nieruchomości, na przykład kupna i sprzedaży mieszkania, domu, działki, taksa notarialna jest zależna od wartości przedmiotu transakcji.

Dla nieruchomości o wartości od 60 000 zł do 1 000 000 zł stosowana jest stawka wynosząca 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej kwoty 60 000 zł. W internecie dostępne są kalkulatory, za pomocą których można podliczyć wysokość maksymalnej taksy notarialnej przy transakcji nieruchomości.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.