Księgowość w małej firmie

Każdy przedsiębiorca nawet ten określany mianem małego przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność o niskich obrotach, jest zobowiązany do rozliczania się z urzędem skarbowym.

Księgowość w małej firmie

W przypadku małych przedsiębiorców sprawa z księgowością jest uproszczona. Nie trzeba na przykład prowadzić ksiąg rachunkowych przychodów i rozchodów. Niemniej należy wystawiać faktury, na podstawie których rozlicza się z podatku VAT itp. To czy faktura będzie prawidłowo wystawiona, ma wpływ na wiele rzeczy.

Wystawianie faktur wydaje się dość prostą sprawą, jednak jest kilka przepisów i regulacji, które trzeba sprawdzić, aby taka faktura była prawidłowo wystawiona. Nieprawidłowo wystawiona faktura może skutkować tym, że będziemy wzywani do urzędu skarbowego, w celu wystawienia korekt czy złożenia wyjaśnień. Zajmuje to oczywiście czas i bywa powodem stresu.

O ile kwoty na naszych fakturach nie są zbyt duże, to w zasadzie sprawa kończy się na pojedynczej wizycie. W przypadku kwot większych może zaistnieć ryzyko podejrzenia celowego działania, które ma nam przynieść dodatkową korzyść.

Czy istnieje Program do wystawiania faktur?

Z pomocą przedsiębiorcom przychodzą obecnie różne zdobycze z dziedziny IT. Obecnie na rynku mamy przynajmniej kilka programów do wystawiania faktur. Czy warto z nich skorzystać? Okazuje się, że tak.

Na samym wstępie warto powiedzieć, że testowanie danego programu najczęściej nic nie kosztuje. Deweloperzy w podstawowej wersji bezpłatnej pozwalają na wystawienie od dziesięciu do kilkunastu faktur miesięcznie za darmo, co wielu osobom może w zupełności wystarczyć.

Zalety programu do wystawiania faktur

Programy do wystawiania faktur to przede wszystkim oszczędność czasu i minimalizowanie błędów na fakturach. W takim programie możemy wybierać dowolny typ faktury, zapisywać swoich klientów, których potem wybieramy z rozwijanej listy. Faktura generuje się automatycznie po zatwierdzeniu i możemy ją w postaci elektronicznej wysłać do klienta lub dostawcy. Wydaje się to niby błahym ułatwieniem, ale użytkownicy potwierdzają, że jest to naprawdę duża pomoc w prowadzeniu biznesu.