Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy z biurem rachunkowym?

Zakładając działalność gospodarczą trzeba się przygotować na konieczność rozpoczęcia współpracy z biurem rachunkowym. Nawet, jeśli w początkowej fazie prowadzenia działalności firma księgowa nie będzie konieczna, rozwój firmy wymusi konieczność korzystania z wykwalifikowanego biura rachunkowego. O co pytać, by mieć cały obraz przyszłej współpracy?

Najważniejszy jest zakres obowiązków

Rozpoczynając współprace z biurem rachunkowym trzeba jasno określić, jaki jest zakres obowiązków każdej ze stron. Biura rachunkowe z Katowic określą jakie czynności będą wykonywać. Czy w zakres obowiązków wchodzi tylko rozliczanie podatków, prowadzenie polityki kadrowo-płacowej , czy równie reprezentowanie przedsiębiorcy przed organami państwowymi takimi, jak Urząd Skarbowy, ZUS, czy GUS.

Każda firma, która dąży do rozwoju,w pewnym momencie będzie starała się o kredyt z banku lub dofinansowanie ze środków unijnych. Czy przygotowanie dokumentów niezbędnych do otrzymania kredytu, a następnie rozliczenie kredytu jest przewidziane w ramach stałych płatności, czy jest to koszt dodatkowy?

Ustalenie wszystkich szczegółów zagwarantuje udaną współpracę bez zbędnych niedomówień, które mogą w późniejszym czasie prowadzić do konfliktów.

Cena za usługę

Jednym z najważniejszych elementów współpracy jest ustalenie ceny za usługę. Biura rachunkowe z Katowic bardzo często ustalają cenę na podstawie ilości dokumentów, które miesięcznie są do zafakturowania oraz liczby pracowników, co ma wpływ na kadry i płace.

Opinia jest najważniejsza

Szukając idealnego biura rachunkowego warto zasięgnąć opinii o biurze, z którym przedsiębiorca planuje rozpocząć współpracę. Można w tym celu przejrzeć fora internetowe, czy porozmawiać z przedsiębiorcami, którzy korzystają z usług biura.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na chęć podjęcia współpracy z biurem rachunkowym powinno być sprawdzenie, czy biuro posiada ubezpieczenie OC. Obowiązkowe bezpiecznie OC dotyczy biur rachunkowych, które rozliczają firmy na podstawie ksiąg rachunkowych. Prowadzenie rozliczeń firm, które są na książce przychodów i rozchodów zwalnia z obowiązku takiego ubezpieczenia.

Zadanie tych wszystkich pytań w biurze rachunkowym przed rozpoczęciem współpracy może uratować przedsiębiorcę przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym, które może nie spełniać oczekiwań właściciela firmy. Zły wybór księgowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto więc podejść do tego zadania z dużą starannością, co zaprocentuje w przyszłości dobrą współpracą.