Czy inwestowanie w nieruchomości komercyjne się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne jest rodzajem inwestowania, który wymaga znacznie większych środków, niż inwestycje w mieszkania na wynajem. Dla wielu osób inwestycja taka może być sposobem na zrobienie naprawdę dużych pieniędzy, choć oczywiście niekoniecznie łatwym. Czy to się faktycznie opłaca?

Nieruchomości komercyjne – co warto o nich wiedzieć?

Nieruchomości komercyjne to takie, które przeznaczone są na działalność handlową i usługową, w przeciwieństwie do nieruchomości mieszkaniowych, przeznaczonych do zamieszkania przez ludzi. Podział ten ma charakter wyłącznie praktyczny – nie ma prawnej definicji nieruchomości komercyjnej.

Istnieją różne typy takich nieruchomości. Mogą to być na przykład gotowe budynki, które świetnie nadają się na wynajem dla firm zajmujących się handlem, usługami, czy lekką produkcją. Innym rodzajem są działki komercyjne, w przypadku których plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje budowę obiektów komercyjnych.

Czy inwestycje tego rodzaju się opłacają?

Inwestycje w nieruchomości i Działki komercyjne należą do jednych z bardziej opłacalnych. W zależności od założeń zarobić można bardzo dużo, a stopa zwrotu jest raczej krótka. Najbardziej efektywnym sposobem zarabiania na takich nieruchomościach jest wynajem poszczególnych lokali.

Minusem tego rodzaju inwestycji jest jednak to, że wymagają one ogromnych środków na początek. Kupno działki komercyjnej w atrakcyjnej okolicy to wydatek, na który zazwyczaj stać tylko najbogatszych.

Jak jeszcze można na tym zarobić?

Działkę komercyjną można na przykład sprzedać firmie będącej właścicielem sieci sklepów o średnim rozmiarze, jak na przykład popularne ostatnio dyskonty.

Coraz częściej spotykanym sposobem zarabiania na nieruchomościach jest crowdfunding. Polega on na inwestowaniu niewielkich kwot w udziały w danej nieruchomości, co pozwala osiągnąć zyski proporcjonalne do wysokości inwestycji. Obecnie na polskim rynku działa coraz więcej firm oferujących swoim klientom właśnie tego rodzaju usługi.