Emigracja i budowanie własnego życia w innym państwie, bez względu na to, czy jest koniecznością, czy realizacją marzenia, stanowi bardzo odważny krok. Pomimo ryzyka co roku decyduje się na niego wielu Polaków. Dokąd i dlaczego najczęściej wyjeżdżają?
Zachodnia Europa – blisko i bezpiecznie
Zachodnia Europa jest zdecydowanie najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji zarobkowej. Od 2004 roku, kiedy to włączono nasz kraj do Unii Europejskiej, do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii wyemigrowało setki tysięcy naszych rodaków. Na popularność wymienionych państw wpływ ma szybki i łatwy dojazd oraz duże możliwości na tamtejszych rynkach pracy.
W ostatnim czasie oczy polskich emigrantów skierowały się także na kraje skandynawskie, jak Norwegia, które kuszą pracowników bardzo wysokimi zarobkami oraz komfortowym poziomem życia. Praca za granicą dla większości wyjeżdżających osób jest sposobem na zapewnienie sobie i swojej rodzinie lepszej, bardziej dostatniej przyszłości.
Azja – kusząca egzotyka
Istnieje spora grupa osób, które za cel obrały sobie zdobycie dobrze płatnej pracy w krajach azjatyckich. Pomaga im w tym zwłaszcza znajomość języka angielskiego. Popyt na lektorów w Chinach i Korei Południowej jest nadal bardzo duży. Kierunek ten wybierają także programiści, którzy na prężnie rozwijających rynkach azjatyckich mają szansę na zrobienie zawrotnej kariery.
Zaskakującym trendem jest wyjazd do krajów azjatyckich na wolontariat. Ten specyficzny rodzaj pracy wybierają osoby, których celem jest przede wszystkim chęć przeżycia przygody oraz udział w ciekawych, niecodziennych projektach badawczych. Również chęć niesienia pomocy może być powodem, dla którego niektóre osoby decydują się na poświęcenie czasu na pracę za darmo na innym kontynencie.
Czy warto zdecydować się na emigrację zarobkową?
Wszystko zależy od oczekiwań i możliwości osoby wyjeżdżającej. Z jednej strony praca za granicą może być świetną okazją do zdobycia nowego doświadczenia i poznania wspaniałych ludzi. Wysokie zarobki to nie wszystko. Konieczność funkcjonowania w innej kulturze i posługiwania się obcym językiem wpływa pozytywnie na rozwój osobisty emigranta.
Z drugiej strony odnalezienie się w zupełnie nowym środowisku może sprawiać trudności. Zwłaszcza osoby słabo znające język obcy mogą napotykać wiele problemów w codziennym życiu. Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi również nie wpływa dobrze na samopoczucie. Dlatego też przed wyjazdem należy dobrze przemyśleć, czy to jest na pewno to, czego chcemy.