Idealny życiorys

Curriculum vitae, zwany w skrócie CV, oznacza po łacinie „przebieg, bieg życia”. Dokument ten przedstawia życiorys zawodowy – z założenia w osobnych blokach podaje się:

– dane personalne,
– wykształcenie,
– przebieg pracy zawodowej,
– doświadczenie zawodowe,
– preferencje osobiste (hobby, zainteresowania itp).

Co powinniśmy wiedzieć na temat CV?

Życiorys jest pierwszą formą spotkania z potencjalnym pracodawcą, na który ten poświęca zaledwie sześć sekund. W tym czasie zapada decyzja, czy kandydat będzie miał okazję wziąć udział w kolejnych etapach rekrutacji. Jak napisać idealne CV? Co powinno zawierać, a czego nie? Co jest dobrze, a co źle widziane przez pracodawców?

Idealne CV

Zdaniem firm zajmujących się rekrutacją, a także samych pracodawców, wielu kandydatów, nie wie jak powinno wyglądać idealne CV. Co prawda wytyczne dotyczące wymieniania istotnych informacji także ulegają zmianie, ale pewne elementy i zasady pozostają niezmienne. 1. Życiorys należy przygotować rzetelnie i powinno ono być różne dla różnych pracodawców. Błędem jest wysyłanie tego samego dokumentu do wszystkich.

2. CV powinno zawierać we wstępie krótkie (max. 50 wyrazów) podsumowanie zawodowe – krótka informacja na temat kim jestem, jakie stanowisko zajmuje obecnie, doświadczenia, sukcesy, cele zawodowe oraz powód zainteresowania daną ofertą.

3. Pod krótkim podsumowaniem powinien się znaleźć opis doświadczenia i najważniejszych osiągnięć. W pierwszej kolejności powinny być opisane te stanowiska i obowiązki, które mogą zainteresować przyszłego pracodawcę. To idealne miejsce, by pochwalić się sukcesami typu „zwiększyłem sprzedaż o 30%”. Pracodawcy lubią liczby nie zaś mdłe, oklepane komunikaty.

4.Kolejnym punktem jest sekcja z opisem umiejętności, ważna szczególnie dla tych, którzy nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się znajomość języków (podać poziom), dalej znajomość obsługi programów. Opisy powinny być krótkie, dosłownie w 4 – 5 wyrazach.

5. Dział edukacji – zwykle w CV kandydaci podają go na pierwszym miejscu, co jest błędem, gdyż dla pracodawców nie jest to najbardziej istotna kwestia. W tej sekcji warto wymienić tylko nazwy szkół, kierunek, uzyskany tytuł, lata edukacji.

Przygotowując życiorys należy pamiętać o estetyce – nie używać krzykliwych kolorów, niestandardowych czcionek i wklejać zdjęcia np. z wakacji.