Druk sublimacyjny jest w dzisiejszych czasach bardzo popularny. Wiele osób zastanawia się nad tym co to jest właściwie sublimacja. Otóż, jest to przede wszystkim przemiana fazowa przejścia ze stanu stałego w stan gazowy, a nawet w stan ciekły.
Sublimacja druk – jakie zalety ma taki druk?
Wcześniej użycie druku barwnikowego było ograniczone do przemysłowego lub komercyjnego. Drukowanie zdjęć barwnikowych było stosowane w obrazowaniu medycznym. Obecnie jednak druk sublimacyjny jest bardzo popularny w fotografii i stoiskach fotograficznych. Firma Alps Electric wyprodukowała pierwsze wysokiej jakości drukarki barwnikowe dla konsumentów domowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele drukarek do sublimacji. Możliwość wykonywania odbitek błyskawicznych przy niewielkiej drukarce zaowocowała rozwiązaniami sublimacji barwników. Możliwość natychmiastowego drukowania pozwala fotografom produkować i sprzedawać odbitki o jakości laboratoryjnej natychmiast podczas wydarzenia, w którym uczestniczą, przy minimalnej ilości sprzętu. Sublimacja barwnika może być również stosowana jako proces drukowania pośredniego. Standardowe czarno-białe drukarki laserowe są w stanie drukować na zwykłym papierze za pomocą specjalnego tonera.
Sublimacja druk – dlaczego jest tak popularny?
Proces druku sublimacyjnego służy do drukowania na poliestrach lub innych tkaninach syntetycznych. Służy do zastosowań takich jak koszulki, banery, obrusy, karty identyfikacyjne, odzież sportowa i flagi. Nadruk na tkaninie może być utrzymywać przez wiele lat – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Oryginalne drukarki były technologią elektrostatyczną wykorzystującą tonery, ale obecnie są to na ogół wielkoformatowe drukarki atramentowe wykorzystujące specjalnie opracowane atramenty. Obrazy są początkowo drukowane na powlekanym żaroodpornym papierze transferowym jako odwrotny obraz ostatecznego projektu, który jest następnie przenoszony na tkaninę poliestrową w prasie cieplnej działającej w temperaturze około 180 do 210 ° C. W wysokiej temperaturze i ciśnieniu barwnik zamienia się w gaz i przenika przez tkaninę, a następnie zestala się we włókna. Tkanina jest trwale zabarwiona, dzięki czemu można ją prać bez szkody dla jakości obrazu. Nadruk na tkaninie jest wytrzymały oraz trwały – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.