Szlabany parkingowe – rodzaje i wybór. Na co zwrócić uwagę?

Zamierzasz otworzyć własny płatny parking? Podstawowym elementem na każdym parkingu tego typu są szlabany, które oferowane są w wielu wariantach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Jak dobrać odpowiedni szlaban parkingowy?

Producenci prezentują szlabany parkingowe w zróżnicowanych wariantach do wyboru, między innymi pod względem ich technologii pracy oraz wymiarów.

Dobierając szlabany na parking, w pierwszej kolejności konieczne staje się określenie ich rodzaju oraz sposobu działania, ponieważ szlabany mogą być obsługiwane przez pracownika, ale również mogą być one elementem zautomatyzowanego systemu pobierania opłat.

Ponadto konieczne będzie uwzględnienie częstotliwości otwierania i zamykania szlabanu, co będzie przekładało się na jego wydajność i trwałość pracy, a w końcu należy zwrócić uwagę na długość szlabanu, która będzie dopasowana do miejsca jego montażu.

Rodzaje szlabanów parkingowych

Obecnie szlabany parkingowe podzielić można na wiele kategorii pod względem różnych czynników, między innymi ich sposobu zasilania czy rodzaju napędu, a także podział może dotyczyć metody obsługi szlabanu.

Szlabany podzielić można na poniższe kategorie:
– Szlabany obsługiwane ręcznie – wyposażone są w przeciwwagę, która pozwala na ich łatwe otwieranie i zamykanie bez konieczności używania dużej siły.
– Szlabany zasilane elektrycznie – podłączone są do instalacji elektrycznej i mogą być otwierane i zamykane za pomocą przycisku, pilota, karty, fotokomórki, systemu rozpoznawania tablic.

Szlaban na parking – czym powinien się cechować?

Dobry szlaban parkingowy powinien wyróżniać się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym na akty wandalizmu, dlatego wykonana z wytrzymałej stali oraz szczelna obudowa szlabanu jest niezbędna.

Warto też pamiętać o tym, że duże znaczenie ma szybkość działania szlabanu, ponieważ powinien on możliwie jak najszybciej otwierać się i zamykać, dzięki czemu obsługa kierowców na parkingu będzie odbywała się sprawnie.

Trzeba także uwzględnić rodzaj ramienia szlabanu, na przykład można zdecydować się na szlaban wyposażony w ramię składane, przegubowe, ramię wyposażone w fartuch. Ramię powinno być również dobrze widoczne, dlatego duże znaczenie ma jego malowanie, a dodatkowo może być ono wyposażone w elementy odblaskowe i oświetleniowe dla lepszej widoczności po zmroku.