Jak używać folii stretch?

Folia stretch należy do najczęściej wykorzystywanych materiałów do pakowania. Jest praktyczna, uniwersalna i ekonomiczna. Producent folii stretch może sprzedawać ją w bardziej atrakcyjnej cenie niż jakikolwiek pośrednik, więc na jego ofertę powinno się szczególnie zwrócić uwagę. Wracając do samej folii, dobrze jest się zastanowić, jak powinna być ona prawidłowo używana. Czy są jakieś dobre praktyki jej stosowania? O czym pamiętać?

Nie rozrywaj folii

Folia pakowa stretch jest bardzo elastyczna. Z tego powodu rozerwanie jej może być poważnym problemem. Wymaga ono sporo siły i samozaparcia. Przy okazji też deformuje ono folię. Nie powinno się więc tego robić. Z tego powodu zapamiętaj, że jeśli owijasz coś folią, to na koniec koniecznie ją obetnij. Nie staraj się jej urwać, bo efektem będzie zgnieciona w kulkę folia o nierównej grubości i najprawdopodobniej i tak będziesz musiał sięgnąć po nóż lub nożyczki, żeby usunąć zniszczony fragment. Odcinanie jej jest jedyną prawidłową metodą dzielenia folii stretch z rolki na odcinki.

Nie odcinaj folii na zapas

Każdy Producent folii stretch powie Ci to samo – nigdy nie obcinaj jej na zapas. Ta folia nie sprawdzi się, jeśli będziesz chciał pociąć je na kawałki i po prostu położyć je z boku, żeby czekały na ich użycie. Coś takiego się po prostu nie uda. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zużywanie jej na bieżąco. W ten sposób można zapobiec jej przypadkowemu zgnieceniu i sklejeniu się z innymi kawałkami. Pocięta folia może też przyciągać pyłki i włosy znajdujące się w powietrzu, co będzie miało wyjątkowo nieestetyczny efekt.

Stretch producent – stosuj się do poleceń

Bardzo ważną sprawą jest stosowanie się do poleceń producenta folii stretch. Stretch producent najlepiej wie, w jakich warunkach powinien być przechowywany i użytkowany jego produkt. Warto o tym pamiętać, bo czasami folia pakowa stretch wymaga specjalnego traktowania ze względu na swoje wyjątkowe parametry. Szczególną uwagę na zalecenia producenta folii powinno się zwrócić przy pakowaniu produktów żywnościowych, leczniczych lub potencjalnie niebezpiecznych. One wszystkie koniecznie powinny być poprawnie zabezpieczone, by podczas transportu nie doszło do ich kontaminacji lub uszkodzenia.