Funkcje kodów GS1

Kody kreskowe GS1 są dziś podstawą działania każdej działalności, nieważne czy to przemysł ciężki, czy zwykły supermarket. Osoby trzecie, które nigdy nie miały z nimi kontaktu z punktu widzenia przedsiębiorcy, nie wiedzą o ich wszechstronnym zastosowaniu. Potencjał kodów kreskowych GS1 wydaje się być nieograniczony.

Ułatwienie handlu

Mimo ich powszechnego użycia, nie da się zaprzeczyć, że Kody kreskowe gs1 najczęściej są używane przez bezpośrednich sprzedawców. Przyspieszają one procesy handlowe tak bardzo, że zrobienie dużych zakupów zamiast trzydziestu minut zajmuje jedynie trzy. Wyobraź sobie ile czasu klient musiałby spędzić w sklepie, gdyby sprzedawca osobno analizował każdy produkt sprawdzając jego odmianę gatunkową, czy obecność mechanicznego zamka. Następnie musiałby wycenić towar i ręcznie podliczać cały rachunek. Współcześnie życie bez kas fiskalnych wydaje się niemożliwe, a ich funkcjonowanie jest możliwe tylko dzięki kodom kreskowym.Dzięki ich stosowaniu, łatwiejszym stał się również handel między przedsiębiorcami. Hurtownie najczęściej pakują towary w duże skrzynie bądź kartony, a dzięki oznaczaniu ich specjalnym typem kodu kreskowego GS1 mogą łatwo wycenić całe zamówienie. Bez takiej możliwości, towary sprzedawane w setkach, jeśli nie tysiącach sztuk, musiałyby być liczone i wyceniane, co zajmowałoby wieki.

Łatwiejszy przekaz informacji biznesowych

Jednak kody kreskowe to nie tylko handel. Często też używa się ich do przekazu wszelkich informacji biznesowych o produktach. Przedsiębiorcy, wymieniający się setkami produktów, nie mogliby dobrze zorganizować wszystkich informacji o wadze, rozmiarze, czy numerach seryjnych każdego towaru, gdyby były one podawane bezpośrednio, zamiast zaszyfrowane w kodzie kreskowym.Co więcej, obecność kodów GS1 pozwala na śledzenie historii przewozu paczki. Właśnie dzięki temu, że w każdym punkcie odbioru skanuje się kody kreskowe GS1 możemy na bieżąco monitorować, czy zamówiona przez nas paczka jest już w naszej miejscowości, czy może została zatrzymana przez służby celne. Dzięki temu wymieniając towary, możemy być bardziej spokojni i mieć większe zaufanie do dostawcy.

Kody kreskowe to także środki komunikacji marketingowej!

To właśnie dzięki kodom kreskowym, producenci mogą przekazywać ważne informacje swoim klientom, bez konieczności produkowania fizycznych książeczek, czy ulotek z instrukcjami. Jest to szczególnie ważne w przemyśle, gdzie nieodpowiednie używanie produktu, czy niespodziewane wypadki przy pracy mogą prowadzić do śmiertelnie poważnych konsekwencji. W takim wypadku zgubienie instrukcji, czy zalanie jej jakimś płynem skończyłoby się fatalnie. Natomiast, dzięki odpowiednim kodom kreskowym na produktach, mamy ciągły dostęp do wszelkich ważnych informacji o przedmiocie, któremu nie zagrożą żadne substancje chemiczne, ani inne płyny.Kody kreskowe GS1 mogą też przekazać bezpośrednią wiadomość klientowi, w przypadku bardziej powszechnych produktów. Przy dobraniu odpowiedniego typu kodu kreskowego można przekazać komuś proste instrukcje, bądź przekierować go na stronę internetową ze zdjęciem, filmem, czy całym artykułem zawierającym to, co chcemy pokazać danej osobie. Dzięki przekierowywaniu na strony www, w takim kodzie możemy zaszyfrować praktycznie wszystko.