Europalety i niezwykłe rozwiązanie logistyczne

Palety są nierozerwalnie związane z wózkami widłowymi. Co prawda palety, jako wygodny sposób do przenoszenia towarów, powstały nieco wcześniej od tradycyjnych wózków widłowych, ale już dawno temu stosowano różne proste urządzenia, które ułatwiały przenoszenie produktów z jednego miejsca w inne.

Pierwsze palety o znormalizowanych wymiarach

Pomysł okazał się na tyle dobry, że już w 1950 roku powstała pierwsza paleta o znormalizowanych wymiarach, aby mogły obsługiwać ją wszystkie wózki widłowe w całym światowym transporcie. Ten uniwersalny nośnik został stworzony przez szwedzki koncern z myślą właśnie u ułatwieniu i przyspieszeniu procesów logistycznych. Od tego czasu produkcja palet odbywa się na bardzo dużą skalę, a one są jednym z najpopularniejszych nośników wykorzystywanych w małych zakładach przemysłowych oraz tych największych słowem – po prostu wszędzie. Jej obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy na niej ustawić mniejsze pudła z towarem i odpowiednio zabezpieczyć, np. folią. Podniesione przy pomocy wózka widłowego, mogą być przetransportowane w każde dowolne miejsce. Są również zabezpieczone od spodu.

Wymiary, których nie można przeskoczyć

Każdy producent europalet wie, że każda jedna musi posiadać odpowiednie wymiary. Określa je norma europejska UNE-EN 13698-1 i jest to 1200 x 800 mm. Wymiar ten dotyczy najbardziej uniwersalnej europalety, ale istnieją jeszcze inne, np. półpaleta lub kontenerowa, które również mają ustalone gabaryty. Producent palet zobligowany jest do umieszczenia na każdej sztuce skrótu euro lub epal – dzięki temu wiadomo, że produkcja palet odbywa się w certyfikowanej firmie i z wysokiej jakości komponentów. Jest to szczególna gwarancja, która świadczy o jakości palety.

Korzyści logistyczne

Również tylko certyfikowany producent europalet może je naprawiać. Jeśli naprawę wykona inny producent palet, to paleta przestaje być paletą euro. Nie da się ukryć, że takie rozwiązania są szczególnie korzystne dla firm logistycznych. Znacznie przyspieszyły i usprawniły transport oraz wpłynęły na ujednolicenie przestrzeni w samochodach ciężarowych i kontenerach morskich. Np. na platformach tirów mieszczą się 33 palety o wymiarach 800 x 1200 mm, które oczywiście muszą być odpowiednio ułożone.