Reklama w Internecie – jakie portale społecznościowe wybrać do jej przeprowadzenia?

Marketing internetowy to zagadnienie niezwykle złożone, ale pewne jest, że żaden biznes nie może dziś przetrwać bez działań, do jakich należy reklama w Internecie. Jedną z najskuteczniejszych jej form jest reklama w social media, jednak o ile kiedyś wybór zdawał się oczywisty, a reklamodawcy skoncentrowani byli głównie na portalu Facebook, o tyle lata później sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana.

Reklama w Internecie – mnogość mediów społecznościowych

Jeszcze kilka lat temu pierwsze skrzypce w dziedzinie, jaką jest reklama internetowa, grał Facebook i to on był postrzegany za największy portal tego typu. Magia Facebooka jednak w ostatnich latach znacznie osłabła, a wielu użytkowników przeniosło się na inne portale społecznościowe.

Znacznie urosły też w naszym kraju w siłę portale, które kiedyś nie grały zbyt wielkiej roli w pozyskiwaniu ruchu na stronę, a dziś reklama internetowa w nich stworzona potrafi znaczyć więcej niż pozycja strony w wyszukiwarce. Używają ich często biznesy, które nie mogę pochwalić się wysokim miejscem w rankingu wyszukiwania, jednak najlepiej, kiedy dana strona jest świetnie zoptymalizowana i pod SEO, i jednocześnie jest obecna w odpowiednio dobranym portalu społecznościowym.

Najpopularniejsze portale społecznościowe i ich charakterystyka

W zasadzie nie trzeba posiadać kont na wszelkich możliwych portalach społecznościowych, aby dotrzeć do swych wymarzonych klientów, jednak w zależności od charakterystyki biznesu i jego grupy docelowej, powinno się przyjrzeć lepiej wymienionym niżej portalom.

Facebook – dawny niekwestionowany król mediów społecznościowych. Dziś osłabiony, ale nadal jest cennym narzędziem w pozyskiwaniu klientów, a jednym z najskuteczniejszych jego narzędzi są reklamy Facebook Ads. Warto też założyć stronę naszego biznesu i w przemyślany sposób ją prowadzić, a także udzielać się na grupach związanych z tematyką naszego biznesu, co jest doskonałą formą jego promocji.

Twitter – portal ten wielu osobom zastąpił Facebooka, gdyż uważany jest za bardziej wartościowy, profesjonalny i ambitny. Marketing internetowy z wykorzystaniem Twittera opiera się między innymi na reklamach Twitter Ads, regularnym Tweetowaniu na swoim profilu, a także na udzielaniu się w dyskusjach. Olbrzymie znaczenie ma też konstrukcja wpisów, używanie hashtagów czy słów kluczowych. Profil powinien być doskonale zoptymalizowany – w ten sposób nasze grupy docelowe łatwo znajdą nas przez narzędzia wchodzące w skład Twitter Search, które to posiadają także sporą liczbę obsługujących ich aplikacji firm trzecich.Pinterest – Ten portal jest bardzo wartościowy przy promocji stron internetowych i blogów, a jego znaczenie w Polsce znacznie wzrosło w ostatnich latach. Esencją skutecznego marketingu internetowego na tym portalu jest umiejętne konstruowanie pinów, na które składa się obraz, link prowadzący do zewnętrznej strony oraz opis, w którym także trzeba umieścić odpowiednie słowa kluczowe i hashtagi.Instagram – ten portal społecznościowy skoncentrowany na warstwie wizualnej to istny kombajn. Aby skutecznie z niego korzystać, powinno się posiadać między innymi zmysł estetyczny lub wynająć specjalistów do prowadzenia na nim profilu. Ewentualnie można użyć aplikacji form trzecich do tworzenia Instagram Stories i obróbki wizualiów zamieszczanych na tym portalu.

Reklama na tych mediach społecznościowych będzie wysoce skuteczna, zwłaszcza w przypadku, gdy zajmą się nią specjaliści od marketingu internetowego biegli w poruszaniu się w przestrzeni social media.