Przesyłki do USA – Poczta Polska a kurier

Kiedy musimy nadać list bądź paczkę do USA zwykle zastanawiamy się, czy skorzystać z usług Poczty Polskiej, czy firmy kurierskiej. Która z opcji będzie tańsza, szybsza, sprawniejsza? Czym się od siebie różnią? Co warto wziąć pod uwagę, gdy rozważamy, jak nasza paczka do USA ma dotrzeć za ocean?

Czas doręczenia przesyłki do USA

Decydując się na Pocztę Polską, przesyłka do USA dotrze w 7 dni roboczych (dzień nadania i dodatkowe 6 dni). W przypadku większości firm kurierskich czas ten będzie nieco szybszy, bo mowa tu o maksymalnie 5 dniach roboczych. Zarówno na stronie internetowej kuriera, jak i poprzez eMonitoring (usługa Poczty Polskiej) można śledzić przesyłkę. Odbiorca przesyłki kurierskiej dostanie link na swój adres e-mail, a nadawca – swój osobny link. Odbiorcy przesyłki Poczty Polskiej link możemy podać sami. W obydwóch przypadkach wyświetla się aktualna lokalizacja oraz daty i godziny, kiedy paczka do USA była w poprzednich miejscach (np. odebrano od kuriera, Nowy Jork, 10 stycznia, 11:00).

Paczka do USA – nadanie Poczta Polska, nadanie u kuriera

Nadając paczkę do USA Pocztą Polską musimy, rzecz jasna, pojechać na naszą najbliższą pocztę i wypełnić list przewozowy. Tam nasza przesyłka do USA zostanie zmierzona, zważona i wyceniona. Wymiary paczki pocztowej nie mogą przekraczać 105 centymetrów (żaden z nich – długość żadnego z boków, szerokość). Suma długości oraz największego obwodu nie może być natomiast większa niż 200 centymetrów. Przesyłka do USA nie może być cięższa niż 20 kilogramów. Płacimy, i paczka jest w drodze.

Większość firm kurierskich ma usługę odbioru paczek z domu klienta. List przewozowy generuje się elektronicznie, a kurier podjedzie i zabierze od nas przesyłkę do USA. Możemy też ją nadać w specjalnym punkcie firmy, w większych miastach jest ich przynajmniej kilkanaście. Maksymalne gabaryty są różne dla każdej firmy kurierskiej.

Cena przesyłki do USA

Poczta Polska będzie tańsza niż kurier. Za stosunkowo lekką paczkę, np. ważącą 2 kilogramy, nie zapłacimy nawet 100 złotych. U kuriera możemy zapłacić nawet dwa razy więcej, ale usługa jest szybsza.

Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami i nadajemy paczki w celach zarobkowych (ponad 20 miesięcznie), możemy dostać specjalną ofertę biznesową. Paczki będą wtedy nieco tańsze. Usprawnimy też proces ich nadawania.