Jak ważna jest szybkość ładowania strony www?

Czas jest często najważniejszym parametrem charakteryzującym różne zjawiska. Czas ładowania stron internetowych jest istotny dla skuteczności strony www. Internauci są niecierpliwi i nie chcą czekać na efekt zbyt długo. Dla sprawdzenia ile sekund potrzeba do załadowania plików można skorzystać z narzędzia o nazwie pagespeed.

Aplikacja za darmo

Page speed oddano do szerokiego użytkowania przez wydawców stron www w celu poprawy parametrów ładowania plików do pełnej gotowości funkcjonalnej. Narzędzie może obsługiwać założenia desktopowe i mobilne. Wiadomo nie od dziś, że prędkość, z jaką treść strony jest dostępna dla użytkownika, jest jednym z kluczowych parametrów kształtujących zainteresowanie serwisem. Jeśli zwłoka jest zbyt duża, odwiedzający opuści ją, zanim dojdzie do wyrenderowania pierwszych treści.

Narzędzie page speed test współpracuje z największymi przeglądarkami sieciowymi.

Badanie stopnia zadowolenia użytkowników nie jest łatwym zadaniem, które mimo wszystko realizuje to funkcjonalne narzędzie.

Raport pagespeed

Na fali działań optymalizacyjnych, potrzebne okazało się być narzędzie, które podsumuje wszelkie działania w obrębie strony, przystosowujące ją do współpracy z aplikacjami sieciowymi.Raport z działania strony obejmuje podsumowanie optymalizacji. Pokazuje parametry składowe szybkości ładowania strony. oba parametry potraktowano osobno i dla różnych typów urządzeń. Raport pagespeed podaje w przejrzysty sposób za pomocą działającej na wyobraźnie kolorystyki, osiągnięcia serwisu. Dodatkowo w podsumowaniu podawane są uwagi do wdrożenia w celu poprawy stanu obecnego.

Składowe parametry obliczeniowe

Dla zrozumienia otrzymanych danych page speed test ważna jest znajomość nomenklatury. Istotne są dwie nazwy, a właściwie abrewiatury.

Pierwsza to FCP, czyli First Contentful Paint. Jest wycinkiem czasu potrzebnym do załadowania plików od zera do całkowitej funkcjonalności.

Druga to DCL, czyli DOM Content Loaded. Tutaj mierzy się czas potrzebny na przetworzenie kodu HTML. Nie jest wliczony w te ramy czas potrzebny na przetworzenie plików współpracujących zapewniających prezentacje i interakcję (CSS i np. JavaScript).

Raport pagespeed poza ogólnymi wskaźnikami szybkości ładowania pokazuje wczytywanie zasobów w rozbiciu na poszczególne elementy. Na diagramach widać w ujęciu procentowym, które elementy nie wymagają ingerencji, a które wręcz przeciwnie.