Fotowoltaika dla firm – czas na przyziemne rozwiązania

Nietrudno dojść do wniosku, że fotowoltaika jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki. Zjawisko to widać zwłaszcza na przykładzie firm, które decydują się na montaż paneli odzyskujących energię elektryczną ze Słońca. Co ciekawe, wiele z nich stawia na instalacje stacjonarne, czyli – mówiąc prościej – montowane na powierzchni ziemi.

Instalacja fotowoltaiczna naziemna – czym jest i jak działa?

Naziemna fotowoltaika dla firm to alternatywa dla konstrukcji dachowych.

Naziemna fotowoltaika dla przedsiębiorstw posiada wiele zalet w porównaniu do jej tradycyjnej, „dachowej” wersji. Podstawą jest tu instalacja naziemna, która z oczywistych względów może być znacznie większa i bardziej funkcjonalna od swoich dachowych odpowiedników. Naziemna fotowoltaika biznesowa wymaga tylko jednego: odpowiedniej przestrzeni. Montaż instalacji wymaga też najczęściej wylania fundamentów, co oczywiście wiąże się z koniecznością realizacji wszystkich formalności budowlanych (pozwolenia na budowę itd.).

System sterowania – prosty sposób na zwiększenie efektywności

Dzięki sterowaniu można osiągnąć więcej. Również w kwestii instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dla firm to najczęściej konstrukcje naziemne, które – dzięki swej specyfice – mogą być ukierunkowane na aktualną pozycję Słońca na niebie. Sterowanie to może odbywać się ręcznie lub też za pomocą specjalnych czujników. Nowoczesna fotowoltaika firmy może dzięki temu zapewnić wzrost efektywności paneli nawet o kilkadziesiąt procent. Instalacje dachowe nie zapewniają takiej wydajności.

Naziemna fotowoltaika a jej cena

Nowoczesna, naziemna fotowoltaika firmy wymaga inwestycji. I to znacznie większych, niż mogłoby się to wydawać.

Oprócz konieczności realizacji (i opłaty) wszystkich formalności, inwestor musi również stworzyć odpowiednią infrastrukturę. Owszem, jej czyszczenie i serwis będą o wiele łatwiejsze, ale za to jej położenie wymusi na nim zakup znacznie dłuższych przewodów, ukrycia ich i – być może – ingerencji w strukturę budynków przedsiębiorstwa. Na szczęście w przypadku instalacji takich jak fotowoltaika biznes również jest możliwy. Zwłaszcza, jeśli odzysk energii będzie znacznie większy, niż w przypadku instalacji dachowych.

Podsumowanie

Naziemna fotowoltaika przemysłowa to rozwiązanie, które jest już od wielu lat obecne w zagranicznych gospodarkach. Widać to zwłaszcza na przykładzie Niemiec, na terenie których firmy stale inwestują w tego typu realizacje.