Co warto wiedzieć o optymalizacji?

Sposobów na podniesienie pozycji strony na kluczowe wyrażenia jest co najmniej kilka. Niektóre z nich to jednorazowe działania, inne z kolei wymagają tygodni starań zanim przyniosą oczekiwane rezultaty. Optymalizacja pozwala dosyć szybko dostrzec pierwsze efekty. Na czym polega i dlaczego warto ją przeprowadzić?

Korzyść dla internautów

Optymalizując stronę internetową warto robić to z korzyścią dla internautów, którzy przecież są potencjalnymi klientami napędzającymi zyski. Jeżeli na stronie pojawiają się duplikaty na przykład treści, to użytkownik nie będzie zainteresowany przeglądaniem takiej zawartości. Podobnie w przypadku, gdy zauważone zostaną podwójne meta-opisy, internauta może poczuć się zdezorientowany i nie będzie wiedział, w która podstronę powinien wejść aby znaleźć interesujące go informacje.

Korzyść dla robotów wyszukiwarki

Optymalizacja witryny internetowej powinna przebiegać także z uwzględnieniem potrzeb robotów skanujących zawartość strony. Roboty te chociażby nie rozpoznają tego co znajduje się na zdjęciach czy grafikach, dlatego też warto stosować teksty alternatywne przy pomocy których opisuje się zawartość zdjęć. Podwójne meta-opisy także mogą być problematyczne dla robotów. Dobrą praktyką jest dbanie o unikalność dodawanych treści, czy to stricte w contencie czy też w meta-danych. Duplikaty na wszystkich

Korzyść dla właściciela

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zoptymalizowana witryna internetowa to same korzyści dla jej właściciela. Jeżeli strona zostanie uporządkowana i odpowiednio opisana, to roboty umieszczą ją wyżej w rankingu. Przełoży się to na wzrost odwiedzin internautów, co z kolei ma szansę powiększyć zyski firmy. Wyszukiwanie duplikatów nie jest takie trudne jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy skorzystać z dostępnych programów. Wskazówki optymalizacyjne, w tym także wyszukiwanie duplikatów, można znaleźć w Search Console. Kiedyś było to GWT, czyli Narzędzia dla Webmasterów Google. Aby mieć pewność, że proces optymalizacji zostanie przeprowadzony sprawnie i prawidłowo, warto go zlecić specjalistom. Każda optymalizacja powinna zostać poprzedzona szczegółowym audytem, który wskaże ewentualne niedociągnięcia, zarówno w strukturze strony internetowej jak i w tekstach które się na niej znajdują. Kompleksowe działania przyniosą zamierzony efekt w postaci wzrostu pozycji.