Co jest potrzebne do wystawienia faktury VAT?

Wystawianie faktury VAT to jedna z podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać podczas prowadzenia własnej działalności. To oznacza, że każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, jak prawidłowo wystawić fakturę albo też powinien wiedzieć, gdzie wiedzy na ten temat szukać. Co jest niezbędne do wystawienia faktury? Co trzeba przygotować?

Dane kontrahenta

Niezależnie od tego, w jaki sposób wystawiasz fakturę VAT, zawsze musisz mieć pełne dane osoby lub firmy, na którą ją wystawiasz. Oznacza to, że musisz mieć pełną nazwę firmy, jej adres, a także numer NIP. To właśnie on jest kluczowy przy wystawianiu faktur. Warto o tym pamiętać, bo wiele osób zapomina o tym, że numer ten jest ważny. Faktura bez podania NIP jest możliwa tylko w niektórych przypadkach, których liczba jest bardzo ograniczona. Oznacza to, że zwykle jednak nie jest ona odpowiednia i nie można jej prawidłowo rozliczyć.

Odpowiedni program

Jeśli nie chcesz wypisywać dokumentów ręcznie, to Wystaw fakturę VAT online. Możesz do tego celu wykorzystać specjalne programy i aplikacje, które umożliwiają szybkie i wygodne wystawienie faktury. Równocześnie trzeba podkreślić, że ryzyko popełnienia błędu podczas takiego wystawiania faktury jest bardzo niskie. Niektóre z luk uzupełniają się automatycznie, a przy wypełnianiu innych można skorzystać z podpowiedzi.Oczywiście fakturę można wystawić ręcznie, ale to bardzo żmudne zadanie. Wymaga sporo czasu i energii i nie każdy sobie poradzi z tym zadaniem. Zdarza się, że może ono być zbyt trudne dla początkującego pracownika. Jeśli nie chcesz się tym przejmować, wystaw fakturę VAT online i oszczędź sobie kłopotów.

Pamiętaj o kopii!

Jeśli przygotowujesz fakturę w sposób tradycyjny, a nie online, to koniecznie pamiętaj o wystawieniu jej kopii. Oryginał trafia do klienta, ale kopia faktury powinna trafić do Twojej dokumentacji. Z całą pewnością będzie ona niezbędna do tego, by się rozliczyć oraz by utrzymać porządek.Jeśli nie masz głowy do tego, by pamiętać o jej przygotowaniu, to możesz też po prostu zdecydować się na skorzystanie z programu. Wtedy kopia będzie dostępna w formie cyfrowej i sięgniesz po nią, jeśli będzie potrzebna.